Sion – pojazd napędzany słońcem od 16 000 euro

Niemiecka firma Sono Motors, która środki na swoje fukcjonowanie pozyskała w ramach popularnych obecnie start-upów, zaprezentowała w Monachium swój autorski pojazd solarny o nazwie Sion. Ekologiczny samochód został wyceniony na 16 000 euro.

Nadwozie Siona w zdecydowanej większości pokrywają panele gromadzące energię solarną. Samochód w podstawowej wersji nie posiada na wyposażeniu akumulatorów. Baterię można zakupić za jednorazową cenę w wysokości 4000 euro lub wynająć w ramach miesięcznego abonamentu. Według Sono Motors taki wybór ma pozwolić klientom na adaptację pojazdu do własnych potrzeb.

Cechą wyróżniającą auta jest samoładujący system zwany viSono: zintegrowane ogniwa słoneczne wytwarzają energię elektryczną i ładują akumulator. W optymalnych warunkach ekologicznego „paliwa” starczy do przejechania 30 kilometrów dziennie. Wykorzystując dodatkowo baterię zasięg pojazdu wzrasta do 250 km. Jak twierdzą przedstawiciele Sono Motors, Sion jest pierwszym zeroemisyjnym samochodem zdolnym do ładowania baterii za pośrednictwem promieni słonecznych, która trafi do regularnej produkcji.

Sion jest również wyposażony w system zwany biSono, umożliwiający ładowanie dwukierunkowe. Przy mocy 6,6 kW może na zasadzie agregatu prądotwórczego podzielić się energią z innymi samochodami elektrycznymi.

Dzięki specjalnej aplikacji Sono Motors udostępnia trzy usługi mobilności: powerSharing, rideSharing i carSharing. Aplikacja umożliwia użytkownikom Sion dzielenie się energią, jazdą, a nawet pojazdem z innymi użytkownikami.

18 sierpnia Sion będzie testowany w pilotażowym programie, która zakłada przedstawienie jego możliwości w 12 europejskich miastach zlokalizowanych w 6 krajach Starego Kontynentu.

Źródło: Sono Motors
oprac. MF/jab

Wideo

The best of Poznań Motor Show 2018
[Genewa Motors Show 2018] Nissan IMx KURO i Nissan LEAF
The best of Geneva International Motor Show 2018
[Genewa Motors Show 2018] BMWi
  •  image
  •  image
  •  image
  •  image
[Pierwsza jazda] Test Infiniti Q30
[Fotorelacja] Motor Show 2016

Aktualności