I Rajd – Test Autostradowy samochodów elektrycznych

Pierwsza edycja Rajdu –Testu samochodów z napędem elektrycznym, który rozegrano na 440-kilometrowej trasie wiodącej z Areny Gliwice na ul. Piotrowską w Łodzi i z powrotem już za nami. Wyniki poznamy w najbliższy wtorek podczas gali Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.

W imprezie zorganizowanej przez ekipę kierowaną przez znanego dziennikarza telewizyjnego i propagatora elektromobilności – Wojciecha Majewskiego, wystartowały wyłącznie samochody z napędem w pełni elektrycznym, wśród których znalazły się m.in. Fiat 500e, Nissan Leaf, Tesla Model 3, Volvo C40 Recharge, Volkswagen ID. 4, Hyundai Ioniq, Kia EV6, Peugeot e208, a także luksusowe Audi e-tron GT, BMW iX, czy Mercedes EQS 580. Zawodnicy zostali przypisani do poszczególnych aut w drodze losowania, a właśnie tym ostatnim z wymienionych powyżej modeli startowała załoga „Menadżera Floty”. Jak się okazało na trasie, nawet tak duża (ponad 5,2 m długości) i ciężka (ponad 2,5 tony) luksusowa limuzyna z napędem 4×4, poruszając się z prędkościami obowiązującymi na polskich drogach, może być ekonomiczna…

Trasa rajdu wiodła z Areny Gliwice do Łodzi na ul. Piotrkowską i z powrotem. Łącznie uczestnicy testu pokonali 440 km, a większość z nich doładowywała swoje pojazdy na HUB-ie przy ul. Rokicińskiej w Łodzi.

Poza klasyfikacją generalną, startujące samochody zostały podzielone zostały na klasy w zależności od pojemności baterii:

Klasa A – do 52 kWh netto
Klasa B – do 82 kWh netto
Klasa C – powyżej 82 kWh netto

Zawodnicy startowali co minutę, według wylosowanych numerów, natomiast do końcowego wyniku wliczały się zdobyte punkty zarówno za najmniejszą ilość zużytego prądu, jak i za najkrótszy czas przejazdu. Czas ładowania był wliczany do czasu przejazdu, a przekroczenie dozwolonej prędkości na trasie oznaczało punkty karne (każdy pojazd był zdalnie monitorowany przez sędziów).

Wyniki rywalizacji zostaną ogłoszone w najbliższy wtorek, podczas gali Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi, gdzie odbędzie się także dekoracja najlepszych załóg I Rajdu – Testu Autostradowego.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Szmandra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *