Polski Rząd wspiera rozwój elektromobilności

W wielu polskich miastach za zanieczyszczenie powietrza w dużej mierze odpowiadają przestarzałe autobusy. Rząd zdecydował się na wsparcie elektryfikacji transportu publicznego, by zmniejszyć ilość toksycznych pyłów w powietrzu. 

W Polsce znajdują się trzy fabryki zagranicznych marek autobusowych: Volvo, Scania i Man. Produkowane w Polsce pojazdy trafiają na międzynarodowy rynek. Dostawcami części elementów do produkcji autobusów zagranicznych marek są polscy przedsiębiorcy.

Rządowy program E-bus zakłada stworzenie polskiego rynku autobusów elektrycznych, którego wartość ma wynosić 2,5 mld zł rocznie. Celem programu jest wyprodukowanie autobusu elektrycznego zbudowanego w większości z polskich części. Do 2025 roku planowana sprzedaż wynosiłaby około tysiąca sztuk rocznie. Zgodnie z założeniami E-bus, do 2021 roku po polskich drogach miałoby jeździć już tysiąc autobusów elektrycznych.

Oprócz projektu E-bus, do 2020 roku, rząd chce wydać 19 mld zł na program rozwoju elektromobilności. Chodzi m.in. o infrastrukturę do ładowania elektrycznych samochodów i autobusów. W ciągu najbliższych trzech lat na polskie ulice ma wyjechać 780 miejskich autobusów elektrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *