Od 2030 roku Volvo będą tylko elektryczne!

Prezes Volvo Cars zapowiada, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat szwedzka marka całkowicie zrezygnuje z silników spalinowych i stanie się producentem wyłącznie samochodów z napędem elektrycznym.

„Byłbym zaskoczony, gdybyśmy od 2030 roku nie oferowali wyłącznie samochodów zasilanych energią elektryczną – powiedział Hakan Samuelsson, cytowany przez portal Automotive News Europe. Już wcześniej firma Volvo Cars deklarowała, że od roku 2025 połowa jej sprzedaży na rynku światowym przypadać ma właśnie na „elektryki”. Nie określono jednak dokładnego terminu, kiedy spółka miałaby zakończyć produkcję samochodów wyposażonych w jednostki spalinowe.

Prognoza na bieżący rok zakłada, że modele zelektryfikowane odpowiadać będą za 20% łącznej sprzedaży Volvo, jednak większość z tego stanowić mają wersje wyposażone w technologię hybrydową typu mHEV oraz PHEV. Aktualnie szwedzki producent jest w trakcie wprowadzana na rynek swojego pierwszego w pełni elektrycznego auta.

Czteronapędowe Volvo XC40 Recharge P8, o którym mowa, rozwija moc systemową na poziomie 408 KM. Teoretyczny zasięg, homologowany według cyklu WLTP, wynosi ponad 400 km. Za pomocą szybkiej ładowarki (CCS) akumulator samochodu można zapełnić do 80% pojemności w czasie około 40 minut. Warto podkreślić, że podwozie XC40 od samego początku było projektowane również z myślą o wykorzystaniu napędu elektrycznego z układem dwóch silników. Dzięki zintegrowaniu akumulatorów trakcyjnych z podłogą karoserii uzyskano niżej położony środek ciężkości auta, co pozytywnie wpływa na sposób prowadzenia pojazdu oraz zmniejsza ryzyko ewentualnej wywrotki i dachowania.

Źródło: IBRM Samar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *