Liczba samochodów elektrycznych w 2016 roku wzrosła do 2 mln

Jak wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w 2016 roku liczba jeżdżących samochodów elektrycznych wzrosła do 2 mln sztuk. W odniesieniu do poprzedniego roku liczba rejestracji aut EV i hybrydowych typu plug-in wzrosła o 60%.

Twórcy dokumentu zwracają uwagę, że jeszcze pięć lat temu tego typu pojazdy były rzadkością. Jednak z raportu „Global EV Outlook 2017” wynika, że mimo rosnącej popularności samochody o napędach elektrycznych stanowią nadal 0,2% wszystkich lekkich pojazdów na drogach.

Nie pociesza też fakt, że ograniczona jest liczba rynków na jakich tego typu samochody cieszą się popularnością. 95% aut elektrycznych sprzedawanych jest w 10 państwach: Chinach, USA, Japonii, Kanadzie, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii i Szwecji. MAE podkreśla, że aż 40% sprzedawanych pojazdów elektrycznych znajduje nabywców w Chinach. Jest to dwukrotnie więcej niż w przypadku USA.

Zdaniem głównego ekonomisty BP Spencera Dale’a do 2035 roku liczba sprzedanych samochodów elektrycznych może wzrosnąć do 450 mln sztuk. Wpływ na to będzie mieć nie tylko rozbudowa infrastruktury ładowania tego typu samochodów, ale też odchodzenie od silników Diesla.

Źródło: PAP