Z kartą paliwową po Europie

Dla pracowników jeżdżących w dalekie podróże służbowe samochodami, czy dla kierowców zawodowych pokonujących trasy w wielu krajach, ułatwieniem są karty paliwowe, dzięki którym mogą zatankować auto, a także skorzystać z innych usług. Coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązanie.

Tekst: Maciej Gis

Badania rynkowe jednoznacznie wskazują, że klienci uważają karty paliwowe za korzystne. Większość z nich jest zadowolona z możliwości, jakie oferują, oraz łatwości posługiwania się tym produktem, bez konieczności posiadania przy sobie gotówki. Co więcej, wielu klientów zamawia kartę paliwową wraz z podpisaniem umowy leasingowej. Santander Leasing poinformował, że ok. 20% leasingobiorców decyduje się na takie rozwiązanie. To właśnie na podstawie badań rynkowych postanowili oni rozszerzyć swoją ofertę nie tylko o największą polską firmę paliwową, ale również o brytyjską sieć, która ma znacznie większe pokrycie w Europie. Jeśli dużo jeździmy po Starym Kontynencie, wybierając kartę paliwową, warto dokładnie zapoznać się z ofertami i wybrać taką, która pozwoli nam swobodnie się poruszać.

BP/CIRCLE K

Koncerny BP oraz Circle K działają w jednym zrzeszeniu. Usługa Routex pozwala na regulowanie opłat na stacjach takich jak: BP, Aral, Statoil (obecnie Circle K), OMV czy Eni. Dzięki temu klienci mogą korzystać z sieci ponad 20 tys. stacji paliw w 36 krajach. Za pośrednictwem kart paliwowych z systemu Routex możliwy jest nie tylko zakup paliwa, ale również rozliczanie transakcji za towary dostępne na stacji benzynowej, opłacenie płatnych odcinków dróg, zakup AdBlue, viaTOLL, Toll-Collect, Go-Box, Premid czy Viacard/Telepas.

DKV

Jednym z głównych europejskich graczy jest DKV. To niezależny dostawca, który współpracuje z większością sieci paliwowych zarówno w Polsce, jak i w Europie. Za pośrednictwem jego kart możliwe jest bezgotówkowe rozliczanie m.in. paliwa na ponad 6800 stacjach paliw, opłat na bramkach autostradowych czy w warsztatach. Łącznie to sieć ponad 70 tys. punktów na Starym Kontynencie. Wśród dostępnych możliwości transakcyjnych z wykorzystaniem kart DKV można wymienić opłaty za paliwo, opłaty drogowe, zakup płynów eksploatacyjnych, regulowanie należności za naprawy w warsztatach, opony, assistance, wynajem pojazdu np. w razie awarii, promy, a nawet mandaty.

LOTOS

Grupa Lotos oferuje klientom karty działające zarówno w kraju, jak i na terenie pozostałej części Europy. W Polsce istnieje możliwość korzystania z ponad 500 stacji. Jeśli ktoś potrzebuje szerszego zakresu usług, wystarczy przystąpić do programu Lotos Esso. Wtedy sieć stacji zostaje rozszerzona do 13 tys. punktów w całej Europie. Karty paliwowe tego koncernu umożliwiają rozliczanie paliwa, ale również opłaty drogowe, autostradowe oraz za viaTOLL. Klient sam określa limit zakupów z wykorzystaniem karty, co zwiększa kontrolę i bezpieczeństwo.

ORLEN

Grupa PKN Orlen ma w swojej ofercie kilka rozwiązań dla klientów. Jest wśród nich oczywiście możliwość tankowania na terenie całej Europy, co pozwala na korzystanie z ponad 2,5 tys. punktów na Starym Kontynencie. Stacje, z których można korzystać, mając kartę tego koncernu, to: Orlen i Bliska w Polsce, Star w Niemczech, Benzina i Benzina Plus w Czechach oraz Orlen na Litwie. Takie rozwiązanie oferowane jest klientom mającym karty Open Drive oraz Mikroflota. Drugi produkt przeznaczony jest dla firm mających niewielką liczbę pojazdów służbowych, w których wartość zakupów na stacjach paliw nie przekracza 6000 zł miesięcznie.

PODSUMOWANIE

Dla firm korzystających z pojazdów służbowych oraz często wysyłających swoich pracowników w podróże biznesowe po Europie karty paliwowe są bardzo dobrym rozwiązaniem. Zarządzający flotami mogą kontrolować wydatki pracowników na paliwo oraz rozliczać koszty eksploatacyjne na jednej zbiorczej fakturze. Jest to duże ułatwienie dla działów księgowych, szczególnie że faktura za paliwo często jest już przewalutowana. To również rozwiązanie wygodne dla użytkowników pojazdów, ponieważ nie muszą wozić ze sobą gotówki na paliwo, opłaty autostradowe, winiety czy pokrycie kosztów w razie awarii auta. Wystarczy tylko wybrać dostawcę mającego ofertę najlepszą dla określonej firmy i korzystać możliwości, jakie daje karta paliwowa.