Walcz ze smogiem jeżdżąc komunikacją miejską za darmo

Krakowscy urzędnicy wyliczyli, że przez 15 dni w roku poziom pyłów przekracza normy co najmniej trzykrotnie. Aby przeciwdziałać tej niekorzystnej sytuacji, radni przyjęli uchwalę o darmowej komunikacji miejskiej w czasie smogu.

Kierowcy i pasażerowie będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej, gdy średni poziom stężenia pyłów, ze wszystkich trzech stacji pomiarowych wyniesie łącznie powyżej 150 mikrogramów na metr sześcienny.

Jak tłumaczy Witold Śmiałek, doradca prezydenta ds. jakości powietrza: „Mamy nadzieję, że nasze rozwiązanie spowoduje, że kierowcy w czasie, gdy nad Krakowem unosi się smog, zostawią swoje samochody pod domem i przesiądą się do autobusów i tramwajów. To przyczyni się do zmniejszenia smogu“.

Przyjęta uchwała może być obarczona błędami. Jest w niej zapisane, że darmowa komunikacja będzie w momencie, gdy średni poziom pyłów z 16 godzin, choć na jednej stacji pomiarowej, przekroczy 200 mikrogramów na metr sześcienny.

Przyjęte rozwiązanie jest pierwszym takim w Polsce. I może być obarczone błędami. W Krakowie zdarzają się sytuacje, że jednego dnia poziom pyłów jest bardzo wysoki, a następnego spada poniżej normy. Wtedy darmowa komunikacja będzie wprowadzana w czasie, gdy nad miastem nie ma pyłów” – dodaje Witold Śmiałek.

Doradca Prezydenta Majchrowskiego wyliczył, że darmowa komunikacja będzie obowiązywała jedynie przez 15 dni w roku. Jeszcze nie wiadomo jakie będą to koszty dla budżetu miasta. Uchwała zacznie obowiązywać w tym roku, a uprawomocni się do marca. Potem urzędnicy będą mogli wprowadzać ewentualne zmiany.

Źródło: wyborcza.pl/pixabay.com