Vozilla świętuje dwa lata działalności

Kierowcy Vozilli okrążyli kulę ziemską ponad 100 razy, za kierownicą spędzili prawie 30 lat, a jeden z użytkowników przekroczył rekordową liczbę 1000 wypożyczeń. Właśnie minął kolejny rok Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych we Wrocławiu. Przyjrzyjmy się podsumowaniu jej dwuletniej działalności.

Vozilla wyjechała na wrocławskie ulice 4 listopada 2017 roku. Właśnie minął kolejny rok jej działalności. W tym czasie charakterystyczne elektryki wypożyczalni stały się integralną częścią miejskiej mobilności.

Za nami aktywne dwa lata, podczas których na bieżąco staraliśmy się reagować na sugestie użytkowników, usprawniać system oraz wprowadzać nowości. Jesteśmy pionierem w Polsce pod względem zarządzania flotą samochodów elektrycznych na minuty, dlatego musieliśmy uczyć się na własnych błędach, aby wypracować właściwy schemat funkcjonowania wypożyczalni. Projekt od początku cie­szy się dużym zainteresowaniem i jego popularność nie słabnie. Notujemy stały wzrost liczby nowych użytkowników.” – mówi Miłosz Franaszek, szef projektu Vozilla.

582 tys. wypożyczeń i 4 mln przejechanych km.

VOZILLA od początku funkcjonowania cieszy się dużym zainteresowaniem wrocławian
i odwiedzających stolicę Dolnego Śląska, zyskując stałych, aktywnych użytkowników. Obecnie w systemie MWSE zarejestrowanych jest blisko 60 tys. użytkowników, którzy w czasie 15 mln minut przejechali ponad 4 mln. kilometrów. Rekordowy kierowca skorzystał z samochodu elektrycznego 1061 razy, przejeżdżając łącznie 12 tys. km. Z kolei inny użytkownik okazał się prawdziwym testerem miejskich elektryków – wypróbował aż 219 z dostępnych 240 aut (40 Nissanów Leaf zostało w kwietniu br. wymienione na Renault ZOE).

Obecnie we flocie MWSE dostępne są 3 modele samochodów: Nissan Leaf, Renault ZOE oraz Nissan e-NV200. Ze względu na liczbę dostępnych aut we flocie najbardziej oblegany jest Leaf, którym użytkownicy wykonali ponad 80% całkowitego czasu wszystkich przejazdów. Wraz z rozwojem usługi wydłużył się średni czas przejazdów, po pierwszym roku wynosił 16 min, obecnie jest o 9 min dłuższy. Statystyczna prędkość podróży Vozillą to 26 km/h. Z kolei najdłuższa przejechana trasa na jednym ładowaniu liczy 233 km – nie jest to jednak rekord całkowitego wypożyczenia. We wrześniu br. użytkownik wykonał przejazd o długości 553 km, podczas którego sam ładował auto.

Duże zmiany w 2019 roku.

Pierwsza połowa drugiego roku funkcjonowania Vozilli przyniosła znaczące zmiany w usłudze. W marcu operator uzupełnił aplikację mobilną o nowe funkcjonalności m.in funkcję radar, system poleceń czy możliwość zgłaszania usterek. Równocześnie wprowadzono miesięczne subskrypcje Team Vozilla, których posiadacze mogą jeździć ze stałą zniżką do -30%. Pojawiły się też trzy strefy zróżnicowanej płatności, na podstawie których rozliczne są koszty przejazdu.

Celem wprowadzenia systemu strefowego było zwiększenie dostępności naszych samochodów w miejscach, w których jest na nie największe zapotrzebowanie. Po kilku miesiącach widzimy już efekty tego rozwiązania, przede wszystkim auta Vozilli coraz rzadziej pozostawiane są na obrzeżach, gdzie wcześniej stały nieużywane przez kilka dni. – mówi Miłosz Franaszek, szef Projektu Vozilla.

Miesiąc później przeprowadzono pierwsze roszady we flocie. Najbardziej wysłużone Nissany Leaf, które towarzyszyły usłudze od początku jej wprowadzenia, zostały zastąpione przez elektryki francuskiego producenta – Renault. 2 kwietnia br. udostępniono w Vozilli 40 modeli ZOE, które w porównaniu do swoich poprzedników są nieco krótsze, dzięki czemu wygodniej się nimi parkuje. Z kolei w maju MWSE nawiązała współpracę z jednym z największych operatorów jednośladów na minuty w Polsce. W efekcie na ulicach Wrocławia pojawiło się 200 skuterów elektrycznych Vozilla by blinkee.city. Jednoślady będą częścią floty Vozilli także w kolejnych latach.

Vozilla wizytówką miasta.

Vozilla jest pierwszą miejską wypożyczalnią samochodów elektrycznych
w Polsce. Użytkownicy usługi mogą korzystać z miejskich udogodnień takich jak możliwość jazdy buspasami, bezpłatne parkowanie w miejskich strefach czy 200 specjalnych miejsc parkingowych w centrum. Projekt tuż po wprowadzeniu doceniano za innowacyjność – nagradzając miasto Wrocław za wdrażanie rozwiązań Smart City w konkursie TOP Inwestycje Komunalne oraz na VII Smart City Forum. W październiku br. m.in. za działalność MWSE stolica Dolnego Śląska znalazła się w gronie 100 najbardziej inteligentnych miast świata.

Elektromobilnośc jest obecnie jednym z większych wyzwań miast. Wrocław od wielu lat pracował nad przyjaznym dla mieszkańców, ekologicznym, elektrycznym środkiem transportu, a dwuletnia współpraca z Vozillą jest efektem tej pracy. Vozilla jest pierwszym takim w Polsce, wiodącym na naszym rynku elektrycznym środkiem transportu i to jest nasz powód do dumy i zadowolenia. Ale najważniejsze jest to, że z wyników naszej współpracy i z usług oferowanych przez Vozillę zadowoleni są mieszkańcy, o czym świadczy bardzo duża popularność systemu.  Z okazji drugich urodzin życzymy wrocławskiej Vozilli wszystkiego najlepszego. mówi Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia.

źródło: Vozilla