Volkswagen w konsorcjum produkującym ogniwa baterii?

Agencja Reutera podała, że koncern Volkswagen jest otwarty na możliwość dołączenia do niemieckiego konsorcjum zajmującego się produkcją ogniw akumulatorów. Pomysł ten ma zostać omówiony podczas piątkowego posiedzenia rady nadzorczej VW.

Według informacji podanych przez agencję, rzecznik prasowy koncernu odmówił komentarza w tej sprawie.

Volkswagen do tej pory podpisał kontrakty na dostawy ogniw do akumulatorów z południowokoreańskim LG Chem i chińskim Contemporary Amperex Technology. Oba porozumienia są warte miliardy euro. Warto jednak nadmienić, że dyrektor generalny VW Herbert Diess podkreślał wcześniej, że niemieckie podmioty powinny uniezależnić się od dostawców z Azji.

Władze w Berlinie koordynują działania, które mają doprowadzić do powstania konsorcjum krajowych firm, które miałoby odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na baterie w Europie. W zeszłym tygodniu Reuters informował, że na ten cel Berlin przeznaczył 1 mld euro.

Nowy podmiot, poza produkcją, miałby pracować też nad rozwojem baterii na elektrolit stały. Mają one stanowić alternatywę dla akumulatorów litowo-jonowych, zapewniając większą stabilność i moc. Do ich produkcji potrzeba też mniej surowców.

Według Reutera rozmowy ws. konsorcjum prowadzą m.in. VARTA Microbattery, BASF i Ford-Werke. Z ramienia niemieckich władz prowadzi je minister gospodarki Peter Altmaier.

Źródło: wnp.pl