UE stworzy prawo o ruchu transgranicznym pojazdów autonomicznych

Z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatu Rzymskiego, która odbyła się pod koniec marca br. kraje UE (a także Norwegia i Szwajcaria, bez Wielkiej Brytanii) oraz Komisja Europejska zgodziły się stworzyć ramy prawne dla ruchu transgranicznego związanego z pojazdami autonomicznymi. Głównym celem jest stworzenie jednolitego rynku cyfrowego w Europie.

Z myślą o przyszłej mobilności wymiana danych i standardów powinna wyeliminować ryzyko, że pojazdy przyłączone i autonomiczne zatrzymają się na granicy. Współpraca pomiędzy krajami uczestniczącymi będzie koncentrować się na interoperacyjności obecnych i przyszłych systemów, dostępie do danych i przyszłej sieci 5G.

W szczególności państwa członkowskie będą współpracować na drogach transgranicznych i korytarzach w celu badania oraz testowania połączonych i autonomicznych technologii pomiędzy krajami. Francja i Niemcy zgodziły się na pierwszy taki korytarz między francuskim regionem Lotaryngii a niemieckim regionem Saary.

Liczy się również, że próby transgraniczne przyczynią się do rozwoju 5G. Celem jest zapewnienie do 2025 roku zasięgu 5G wszystkich obszarów miejskich i głównych dróg i kolei w Europie.

Źródło: Komisja Europejska; Fleet Europe
oprac. MF/jab