Solaris 14 rok z rzędu liderem polskiego rynku autobusów miejskich

Miniony rok był dla firmy Solaris bardzo udany. Firma sprzedała do polskich i zagranicznych odbiorców łącznie 1300 pojazdów. Polski producent taboru transportowego, uhonorowany tytułem „Autobus roku 2017” jest liderem rynku od 14 lat.

Skonsolidowane wyniki sprzedaży autobusów i trolejbusów marki Solaris są lepsze w porównaniu z rokiem 2015, kiedy producent sprzedał 1279 sztuk swoich pojazdów. Spółka zanotowała także rekordowo wysokie przychody, które w 2016 roku wyniosły 1,72 miliarda złotych. W Polsce Solaris, już 14 rok z rzędu utrzymał pozycję lidera w segmencie niskopodłogowych autobusów miejskich. Z ogólnej liczby 1300 sprzedanych pojazdów aż 471 trafiło do krajowych odbiorców. Taki wynik w segmencie niskopodłogowych autobusów miejskich dał firmie aż 66% udział w rynku. Najbliższy konkurent osiągnął 18% udział rynkowy.

Największymi krajowymi odbiorcami Solarisów w roku 2016 było MPK Kraków (77 sztuk, w tym 5 autobusów elektrycznych i 12 autobusów hybrydowych), Mobilis Warszawa (54 autobusy Urbino 8,9 LE) oraz Arriva Warszawa (54 autobusy Urbino 12, w tym cztery autobusy hybrydowe). Oprócz wieloletnich klientów, w roku 2016 w gronie nabywców Solarisów znalazł się także operator, który po raz pierwszy postawił na tę markę – Miejski Zakład Komunikacji w Kutnie. Do przewoźnika zostały dostarczone dwa autobusy Urbino 12.

Solaris za granicą

Rok 2016 był bardzo udany dla polskiego producenta również na rynkach zagranicznych. W sumie firma wyeksportowała 829 pojazdów, z których najwięcej trafiło do przewoźników w Niemczech (276 sztuk). Kolejnymi krajami pod względem liczby dostarczonych autobusów były Izrael i Włoch. Dobry wynik sprzedażowy w Italii to głównie efekt rozpoczęcia realizacji dostaw w ramach zamówienia na 300 autobusów międzymiastowych Solaris InterUrbino dla firmy Cotral. Zamówienie zdobyte w minionym roku było drugim w historii firmy pod względem liczby pojazdów (po zamówieniu 320 autobusów dla Aten w roku 2009).

Liczba dostarczonych oraz produkowanych autobusów elektrycznych w portfolio Solarisa również dynamicznie rośnie i wynosi już ponad 100 sztuk. Elektryczne, niezwykle ciche i całkowicie bezemisyjne Urbino electric jeżdżą już lub niebawem będą jeździć w: Austrii, Czechach, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Polsce i w Szwecji. Ponadto firma Solaris wraz z grupą dziewięciu innych podmiotów utworzyła klaster o nazwie „Polski Autobus Elektryczny – łańcuch dostaw dla elektromobilności.” W skład klastra wchodzą takie podmioty, jak: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, EC Grupa, Ekoenergetyka Polska, Impact Clean Power Technologies, Komel, Medcom, Politechnika Poznańska, Politechnika Warszawska oraz SKB Drive Tech.

– „Miniony rok zamykający dwudziestolecie naszej działalności był pełen nowych doświadczeń. Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że zarówno ja oraz zarząd i pracownicy naszej firmy są pełni zapału i motywacji do pracy, aby świętować kolejne tego typu jubileusze. W obszarze sprzedaży symptomatyczny jest wzrost liczby zamówień w obszarze autobusów elektrycznych. Myślę, że jesteśmy dobrze przygotowani do „elektrycznej zmiany”, która następuje na rynku pojazdów komunikacji publicznej w Polsce i w Europie. Jesteśmy także niezwykle dumni ze zdobycia nagrody „Autobus Roku 2017” dla naszego autobusu elektrycznego. To międzynarodowy dowód uznania dla poziomu zaawansowania technologicznego naszych pojazdów bateryjnych” – podsumowuje rok 2016 Solange Olszewska, Prezes Zarządu i Właścicielka firmy Solaris Bus & Coach S.A .

Źródło: Solaris