[RELACJA] Battery Experts Forum w Polsce

Od 19 do 21 września w Gliwicach odbyła się międzynarodowa konferencja Battery Experts Forum, która zgromadziła przedstawicieli najważniejszych polskich oraz światowych firm z branży technologii baterii i elektromobilności. To były trzy dni inspirujących dyskusji.

W forum uczestniczyło w sumie blisko tysiąc osób – gości oraz przedstawicieli m.in. takich producentów jak LG, Samsung, Sony, Ursus. Organizatorem wydarzenia była firma BMZ Poland.

Podczas Battery Experts Forum zaprezentowane zostały najnowsze technologie litowo-jonowe działające w systemach bateryjnych oraz magazynach energii. Prelegenci omówili zagadnienia z zakresu elektromobilności, a także przybliżyli trendy na rynku niezależnych systemów dostarczania oraz magazynowania energii, dedykowanych samochodom, rowerom, autobusom, narzędziom ogrodniczym i elektronarzędziom.

Eksperci dyskutowali także o popularyzacji elektromobilności – istotnym zagadnieniem była kwestia wdrożenia rządowego programu oraz finansowania i budowy infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych.

– „Po raz kolejny forum okazało się sukcesem. Mieliśmy fantastyczne prezentacje oraz niezwykle inspirujące dyskusje, w których żywo uczestniczyli goście, specjaliści z różnych dziedzin naszej branży. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że konferencja zgromadziła przedstawicieli biznesu z całego świata” – podkreślił Tomasz Jankowski, Prezes Zarządu BMZ Poland.

Podczas pierwszego dnia forum omówione zostały zagadnienia związane z ogniwami litowo-jonowymi, które są kluczowe w całym łańcuchu elektromobilności oraz z rowerami elektrycznymi. Drugiego dnia tematyka oscylowała wokół autobusów elektrycznych, ten dzień forum zgromadził największą liczbę gości oraz przedstawicieli branży. Trzeci dzień poświęcony był magazynowaniu energii – promocji rynku i prognozom w bliższej oraz dalszej przyszłości.

„Tegoroczna edycja forum to dla nas szczególne wydarzenie, które połączyliśmy z otwarciem naszej nowej inwestycji – siedziby i fabryki – zlokalizowanej w gliwickiej strefie ekonomicznej, będącej odpowiedzią na nieustannie zwiększający się popyt na zaawansowane technologie litowo-jonowe. W trakcie paneli dyskusyjnych na forum mogliśmy wysłuchać wielu ciekawych prelekcji o zastosowaniu ogniw litowo-jonowych, magazynach energii. Udział w dyskusjach wzięli producenci infrastruktury, pojazdów, a także użytkownicy. Omówione zostały współczesne trendy oraz przyszłość elektromobilności. Jest to niezwykle perspektywiczny
i rozwijający się rynek. W skali świata jego wartość sięga już kilku miliardów dolarów. Według prognoz rynek autobusów elektrycznych będzie rósł o  25% rocznie, a rynek rowerów elektrycznych w ciągu najbliższych kilku lat o 14% rok do roku. Świadczy to o potencjale rozwojowym branży” – powiedział Adam Goździcki, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w BMZ Poland.

Atrakcją tegorocznej edycji Battery Experts Forum były przejażdżki najnowocześniejszymi samochodami elektrycznymi – BMW i5, BMW i8 czy Tesla Model S. Goście mogli podziwiać  – po raz pierwszy w Polsce – samochód Rimac Concept One oraz najnowsze modele autobusów elektrycznych. W miasteczku rowerowym odwiedzający licznie testowali rowery elektryczne.

„Polska jest jednym z wiodących liderów rozwoju elektromobilności w Europie Środkowo-Wschodniej. W chwili obecnej wyzwaniem jest rozbudowa infrastruktury. Dzisiaj mamy tylko trzysta punktów ładowania, dlatego tak istotnym elementem rozwoju rynku są również rowery elektryczne, które możemy naładować w domu, biurze, w zasadzie w dowolnym miejscu. Nie wymagają drogiej dedykowanej infrastruktury. Forum jest dla nas doskonałą okazją, by promować rowery elektryczne. Budujemy strukturę świadomości społecznej, w jaki sposób możemy na co dzień przemieszczać się, wykorzystując pojazdy z napędem elektrycznym, w tym jednoślady – powiedział Marek Zaczyński, e-bike Product Manager w BMZ Poland.

W gronie tegorocznych prelegentów znaleźli się między innymi: Sven Bauer z BMZ Group, Barbara Adamska z ADM Poland, Dong Wook (Tom) CHUN z LG Chem Europe GmbH, Tomasz Rodziewicz z Tauron Dystrybucja S.A., Marek Pol z Ursus Bus S.A. czy prof. Maciej Świerczyński z Aalborg University. Nie zabrakło także przedstawicieli władz lokalnych i samorządowych.

 

Źródło: BMZ Poland

Wideo

III Międzynarodowe Targi EkoFlota: Innowacje, Ekologia, Mobilność – podsumowanie
The best of Poznań Motor Show 2018
[Genewa Motors Show 2018] Nissan IMx KURO i Nissan LEAF
The best of Geneva International Motor Show 2018
  •  image
  •  image
  •  image
  •  image
[Pierwsza jazda] Test Infiniti Q30
[Fotorelacja] Motor Show 2016

Aktualności