Rejestracja aut nowych w 2016 – przybywa klasy premium, eko-samochodów i floty firmowej

Motorem napędowym w liczbie rejestracji nowych samochodów są także w 2016 roku klienci instytucjonalni. Od stycznia do września pierwsze dowody rejestracyjne wydano dla 303 tys. pojazdów, najwięcej dla modeli z segmentu dużych MPV, aut sportowych i cabrio oraz kombivanów.

Raport kwartalny („Branża motoryzacyjna”, Edycja Q4/2016) traktujący o aktualnej sytuacji w branży motoryzacyjnej, a przygotowany przez KPMG i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, ujawnia także wzrost zainteresowania Polaków samochodami napędzanymi alternatywnymi źródłami energii oraz modelami z najbardziej prestiżowych klas. Jeszcze prężniej niż rok wcześniej rozwija się również rynek samochodów użytkowych.

Systematyczna wspinaczka

W trzecim kwartale 2016 roku zarejestrowano w Polsce 92,2 tys. nowych samochodów osobowych. To wynik o 11,8 tys. pojazdów lepszy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Ogółem od stycznia do września liczba rejestracji nowych samochodów osobowych wyniosła 303 tys., co oznacza wzrost o 17,3 proc. W tym zestawieniu jest 14,6 tys. aut dostawczych i 6,1 tys. samochodów ciężarowych.

Popyt na nowe auta jest nadal generowany głównie przez klientów instytucjonalnych, którzy zarejestrowali w pierwszych trzech kwartałach o 23 proc. aut więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, zaobserwowano również większą aktywność klientów indywidualnych (osób prywatnych i wśród nich również prowadzących działalność gospodarczą na poziomie +7,5 proc.).

Najbardziej modne segmenty – premium i eko

W 2016 roku nieustannie można obserwować dynamiczny wzrost liczby rejestracji samochodów klasy premium. W przeciągu dziewięciu miesięcy tego roku ich sprzedaż zwiększyła się o prawie 31 proc.! W samym trzecim kwartale zarejestrowano ich o 2,8 tys. więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, czyli 12,5 tys. Wśród nabywców także i tutaj przeważają firmy i instytucje. W ostatnim kwartale zarejestrowały aż o 29 proc. aut premium więcej niż w ubiegłym roku.

– „Co ciekawe, tempo wzrostu popytu klientów indywidualnych w tym samym czasie było bardzo zbliżone (28 proc.), jednak ich udział z kwartału na kwartał nieznacznie maleje i spadł w ostatnim czasie do 12,5%. Rynek aut popularnych rośnie nieco wolniej, choć także w niezłym tempie. W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku zarejestrowano o 16% pojazdów tej kategorii więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Samochody te zajmują zasadniczą część rynku (88%)” – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Coraz większą uwagę klientów przykuwają także samochody z napędami alternatywnymi. W pierwszych trzech kwartałach 2016 roku liczba rejestracji wzrosła w tej grupie o 77 proc. i zatrzymała się na poziomie 7,3 tys. sztuk.

„Pomimo tego, że nadal zdecydowanie najpopularniejsze są hybrydy, które odpowiadają za 95% nowych rejestracji w tej grupie, rosnącą popularnością zaczynają cieszyć się samochody elektryczne (w tym hybrydy plug-in), których sprzedano o 80% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednak wolumen tej grupy jest ciągle bardzo skromny. Na uwagę zasługuje dynamiczny wzrost rejestracji SUV-ów, zarówno dużych (35% r/r), jak i małych i średnich (30% r/r), a także limuzyn z segmentu F (32% r/r)” – konkluduje Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

Wśród pojazdów użytkowych także na plusie

Pierwsze dziewięć miesięcy przyniosło także znaczny wzrost sprzedaży we wszystkich kategoriach rynku samochodów użytkowych. Zarejestrowano 44,4 tys. nowych samochodów dostawczych (o DMC<=3,5t), czyli o 20% więcej niż rok wcześniej. Rejestracje samochodów ciężarowych wzrosły o 23,8% r/r, do poziomu 19,4 tys. sztuk. Rośnie również rynek nowych przyczep i naczep o masie całkowitej powyżej 3,5t – w pierwszych III kwartałach zarejestrowano 17,9 tys. sztuk, o 27,8% więcej niż roku temu. O 18,3% wzrosła także liczba rejestracji nowych autobusów (DMC>3,5t), których od stycznia do września zarejestrowano 1,4 tys.

Źródło: KPMG
fot.: Skoda Auto Wimar; Ford