Nowelizacja ustawy o recyklingu

Od 1 stycznia 2016 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Nie trzeba już uiszczać opłaty w wysokości 500 zł za wprowadzenie pojazdu na teren kraju.

Zmiany w ustawie zostały wymuszone przez Komisję Europejską. Zarzucała ona brak pełnego wdrożenia unijnej dyrektywy 2000/53/WE do krajowego prawa. Pod groźbą zgłoszenia sprawy do Trybunału Sprawiedliwości, polski Sejm przyjął nowelizację ustawy w dniu 27 maja 2015 roku.

Do najważniejszych zmian zalicza się zniesienie opłaty recyklingowej w wysokości 500 zł od każdego pojazdu wprowadzonego na teren kraju. Do tej pory była ona obowiązkowa zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców, którzy nie musieli zapewnić zbierania pojazdów. Nowelizacja ustawy w stosunku do osób fizycznych zakłada, że opłata będzie musiała być uiszczona dopiero w momencie rejestracji auta.

Według ustawodawców, zaakceptowane zmiany mają na celu zlikwidowanie tzw. szarej strefy demontażu pojazdów. Mają też wspomóc legalnie pracujące stacje. Ustawa zobowiązuje profesjonalne podmioty (np. dealerów samochodowych i właścicieli komisów) do stworzenia krajowej sieci zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji. Firmy wprowadzające na polski rynek więcej niż 1000 pojazdów rocznie muszą mieć sieć składającą się co najmniej z 3 punktów demontażu zbierania pojazdów w każdym województwie.

Ustawa zakłada ogólną zasadę, że zarządzający stacjami demontażu nie będzie pobierał opłaty od właściciela wycofanego z eksploatacji pojazdu, który był zarejestrowanym w kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Są jednak wyjątki od tej reguły.

Źródło: Samar