Kartą za mandat

W piątek Sejm uchwalił nowelizację kodeksu postępowania w sprawach o wykroczeniach. Dzięki temu możliwe będzie płacenie kartą płatniczą za mandaty. Według MSWiA zmiany mogą „w istotny sposób” zwiększyć ściągalność należności za wykroczenia drogowe.

Nowelizację w Sejmie poparło w głosowaniu 427 posłów, 9 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Teraz zobaczymy czy Senat poprze zaproponowane zmiany.

Obecnie przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów (kredytowany, zaoczny i gotówkowy). Na osoby stale mieszkające w Polsce nakładane są dwa z nich. Skutkuje to tym, że za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy. Mandat gotówkowy, uiszczany jest bezpośrednio u funkcjonariuszy. Jest to opcja dostępna jedynie dla cudzoziemców.

MSWiA informowało, że w pierwszym etapie policja zostanie wyposażona w 2 tys. terminali płatniczych. Jak dodaje, przygotowane zmiany będą miały szczególne znaczenie w szczególności dla cudzoziemców. Obecnie w przypadku wystawienia mandatu, funkcjonariusze muszą dowozić ukaranego do najbliższego bankowamu w celu uiszczenia opłaty.

W wielu miejscowościach istnieje możliwość uzyskania z bankomatu polskich pieniędzy, jednakże wiąże się to z koniecznością zapewnienia sprawcy, lub innej osobie dysponującej kartą, możliwości dotarcia do tego bankomatu” – podkreślono w uzasadnieniu. Wskazano też, że „zazwyczaj osoby te są gotowe uiścić nałożoną grzywnę właśnie przy użyciu karty płatniczej„.

Zgodnie z nowelizacją wybór formy płatności będzie zależał od osoby ukaranej. W przypadku płatności kartą, przyjmujący mandat poniesie koszty opłat bankowych.

Policja zostanie bezpłatnie wyposażona w terminale płatnicze w oparciu o porozumienie zawarte pomiędzy Ministrem Rozwoju i Finansów a Krajową Izbą Rozliczeniową, dotyczące realizacji programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. Nowelizacja wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia.

Źródło: PAP/wnp.pl

Wideo

III Międzynarodowe Targi EkoFlota: Innowacje, Ekologia, Mobilność – podsumowanie
The best of Poznań Motor Show 2018
[Genewa Motors Show 2018] Nissan IMx KURO i Nissan LEAF
The best of Geneva International Motor Show 2018
  •  image
  •  image
  •  image
  •  image
[Pierwsza jazda] Test Infiniti Q30
[Fotorelacja] Motor Show 2016

Aktualności