Inwestorzy zagraniczni lubią inwestować w elektromobilność

Wiceszef  PAIH Krzysztof Senger oznajmił, że wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce obsłużonych przez PAIH wzrosła po trzech kwartałach tego roku o 70 proc. r/r. Podkreślił również, że największym inwestorem są Belgowie, a inwestycje najchętniej czynione są w sektorze elektromobilności.

Na koniec III kwartału br. Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsłużyła 36 projektów o wartości 1,2 mld euro. To znaczy, że w tym roku zapadło już 36 pozytywnych decyzji inwestycyjnych. Wartość nakładów inwestycyjnych wzrosła ponad 70 proc. w stosunku rok do roku” – wskazał wiceprezes PAIH. Wyjaśnił, że chodzi o bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ), czyli budowanie od podstaw (tzw. greenfield) fabryki, montowni czy zakładanie centrów usługowych. Wliczamy w to także reinwestycje.

Ten obszar (greenfield – PAP) inwestycji jest strategiczny i to właśnie ta grupa aktywów świadczy o długofalowym podejściu do Polski inwestorów zagranicznych” – podkreślił. Sektorem, który wyróżnia się najbardziej w portfelu PAIH to motoryzacja, a dokładniej chodzi o elektromobilność, czyli ta częśc branży, która jest najbardziej zaawansowana technologicznie.

W tym roku największą obsłużoną przez PAIH inwestycją jest projekt belgijskiej firmy Umicore o wartości 320 mln euro (fabryka w Nysie, gdzie produkuje się komponenty do baterii montowanych w samochodach elektrycznych). Przedsiębiorcy z Belgii prowadzą w rankingu największych inwestorów w III kw. 2018 r. z 340 mln euro nakładów. Tuż za nimi, w statystykach plasują się Stany Zjednoczone (332 mln euro), a na trzecim miejscu są przedsiębiorstwa z Niemiec (196,7 mln euro).

Źródło: wnp.pl

Wideo

!! Wyprzedzamy nowotwór
Menadżer Floty w Genewie - TOYOTA
Menadżer Floty w Genewie - LEXUS
Menadżer Floty w Genewie - VW
  •  image
  •  image
  •  image
  •  image
[Pierwsza jazda] Test Infiniti Q30
[Fotorelacja] Motor Show 2016

Aktualności