Historię sprowadzonego samochodu sprawdzisz na rządowym portalu

Obok bazy CEPIK 2.0 powstała kolejna, która ma ułatwić polskim kierowcom sprawdzenie hisotrii/przebiegu importowanych samochodów. Na stronie historiapojazdu.gov.pl można sprawdzić historię auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a na przykład są już oferowane do sprzedaży przez osoby prywatne.

Od blisko miesiąca nabywcy i właściciele samochodów importowanych z rynku wtórnego wybranych krajów europejskich oraz USA i Kanady mogą sprawdzić ich przeszłość – czytamy w oficjalnym komunikacie resortu. „Do tej pory jednak w systemie widoczne były pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce. Od dzisiaj usługa zostaje rozszerzona o zagraniczne auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a np. już są oferowane do sprzedaży. Problem w tym, że baza nie zawiera informacji o pojazdach sprowadzanych z Niemiec, a to przecież główny rynek zbytu dla polskich firm pałających się w „ściąganiu” samochodów. Niebawem także i baza aut od naszych zachodnich sąsiadów powinna uzupełnić ów bazę – przekonuje rząd.

Wystarczy kilka kroków

Korzystanie z bazy jest bezpłatne. – „Aby z niej skorzystać musisz zalogować się za pomocą profilu zaufanego (eGO). Chodzi o to, by zabezpieczyć zewnętrzny system przed hurtowym pozyskiwaniem z niego danych, a jednocześnie zapewnić dostęp indywidualnym kupującym. Przygotuj też numer rejestracyjny oraz VIN interesującego Cię auta, a także datę pierwszej rejestracji” – tłumaczą autorzy rządowego projektu.

Obecnie portal umożliwia sprawdzenie aut pochodzących z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji), a także z USA i Kanady. W sumie to 21 rynków, z których dziś pochodzi ponad 4,5 mln aut zarejestrowanych w Polsce.

Źródło: historiapojazdu.gov.pl, Ministerstwo Cyfryzacji
oprac. MF/jab

Wideo

!! Wyprzedzamy nowotwór
Menadżer Floty w Genewie - TOYOTA
Menadżer Floty w Genewie - LEXUS
Menadżer Floty w Genewie - VW
  •  image
  •  image
  •  image
  •  image
[Pierwsza jazda] Test Infiniti Q30
[Fotorelacja] Motor Show 2016

Aktualności