Fabryka w Tychach rozpocznie produkcję silników dla PSA

Już od połowy stycznia w fabryce Opel Manufacturing Poland w Tychach rozpocznie się produkcja silników benzynowych PureTech. Docelowo zakład będzie wytwarzać około 460 tys. silników rocznie. Na przyszły rok zaplanowana jest połowa tej produkcji.

Andrzej Korpak, Dyrektor Opel Manufacturing Poland podkreślił, że ponowne uruchomienie produkcji silników w Tychach daje pewność stabilnej pracy tyskiej fabryki przez wiele kolejnych lat. Obecnie zakład zatrudnia ponad 500 osób.

Warto przypomnieć, że początki produkcji silników w Tychach sięgają lat 90 ubiegłego wieku. Właśnie wtedy robione były tam jednostki napędowe dla Isuzu. Później zakład był wspólnym przedsięwzięciem Isuzu i General Motors, a w końcu stał się własnością GM. W ciągu 15 lat powstało tam blisko 2,8 mln silników, m.in. do Opla, Hondy, GM Dat oraz do motorówek.

W 2014 roku produkcję silników wstrzymano. Po przejęciu Opla przez grupę PSA, zdecydowano, że zakład uruchomi produkcję silników stosowanych w autach tego koncernu.

Jako trzecia fabryka będziemy wytwarzać silnik konstrukcji Peugeota, tzw. EB o pojemności 1,2, trzycylindrowy, będący od czterech lat „Silnikiem Roku” w Europie. To jednostka na nowe czasy, o małej pojemności i dobrych parametrach emisji CO2, co powoduje, że respektowane będą wszystkie limity emisji, czekające nas w przyszłości” – powiedział dyrektor Korpak.

Według doniesień, w zakładzie produkowanych będzie 16 różnych typów trzycylindrowych silników benzynowych. Obecnie w fabryce trwa produkcja testowa – do końca roku wyprodukowanych będzie ok. 1,4 tys. silników, przeznaczonych w większości do testów i użytku w ramach koncernu.

Oficjalne rozpoczęcie produkcji zaplanowano na 17 stycznia przyszłego roku. Roczna produkcja w 2019 r. ma wynieść ok. 230 tys. egzemplarzy. Docelowo będzie to 460 tys. silników.

Źródło: wnp.pl