ElectroMobilityPoland nie będzie produkować pojazdów elektrycznych

Dnia 13 września PGE Polska Grupa Energetyczna, Energa, Enea oraz Tauron Polska Energia złożyły w UOKiK wniosek o powołanie wspólnego przedsiębiorstwa o nazwie ElectroMobilityPoland Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie. Nowa spółka miała produkować na skalę masową auta elektryczne. Firmy jednak zmieniły zdanie i złożyły wniosek, w którym nie ma wzmianki o produkcji pojazdów.

W pierwotnym wniosku złożonym przez PGE, Energa, Tauron i Enea było napisane, że: „Celem spółki ma być stworzenie podstaw ekonomiczno-organizacyjnych, technologicznych naukowych do kreacji i rozwoju elektromobilności w Polsce, a w szczególności budowa prototypu i uruchomienie masowej produkcji osobowych samochodów elektrycznych w wybudowanym zakładzie produkcyjnym, z jak najszerszym udziałem krajowych kooperantów”. 

Jednak w zmienionym wniosku nie wspomina się o masowej produkcji pojazdów: „Celem spółki ma być stworzenie podstaw ekonomiczno-organizacyjnych, technologicznych naukowych do kreacji i rozwoju elektromobilności w Polsce. Działalność spółki ma stymulować rozwój rynku pojazdów elektrycznych i rynków powiązanych, umożliwić polskim przedsiębiorcom konkurowanie na rynku unijnym i światowym, co powinno przynieść korzyści ekonomiczne, społeczne i ekologiczne dla gospodarki kraju, podnosząc konkurencyjność krajowych przedsiębiorców„.

Jak zostało wskazane we wniosku, korzyści z rozwoju elektromobliności odniesie również sektor energetyczny, ponieważ w konsekwencji doprowadzi to do stabilizacji popytu na energię elektryczną oraz innowacji technologicznych w zakresie energetyki związanych z magazynowaniem energii oraz systemami zarządzania.

Natomiast w sferze społecznej efektem będzie stworzenie w przemyśle i ośrodkach naukowo-badawczych nowych miejsc pracy dla osób posiadających wykształcenie oraz kompetencje w zakresie energetyki i mechaniki.

Według założycieli, spółka ElectroMobilityPoland ma być też platformą organizacyjną dla współpracy w zakresie elektromobilności przemysłu z jednostkami naukowymi i badawczo-rozwojowymi.

Warto przypomnieć, że w czerwcu br. Ministerstwo Energii zapowiedziało, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion pojazdów elektrycznych, które mają łącznie zużywać ok. 4 TWh energii rocznie.

Źródło: wnp.pl