Chińskie Geely z udziałami w Mercedesie

Chiński koncern Geely za kwotę 4 miliardów euro nabył 5-procentowy pakiet akcji marki Mercedes-Benz. Azjaci od 7 lat są większościowymi udziałowcami Volvo i Lotusa.

Inwestycję Geely należy rozpatrywać raczej w kategoriach chęci pozyskania ogromnej wiedzy producenta ze Stuttgartu, niż wstępne zakusy na całkowite przejęcie marki spod znaku gwiazdy. Chińczycy wydają się bardzo doceniać ostatnie postępy marki w dziedzinie rozwoju najnowocześniejszych technologii – zwłaszcza w kontekście pojazdów elektrycznych i systemów autonomicznej jazdy. Jak wiadomo ich rozwój pochłania potężne środki z budżetu firmy, a takim ruchem Geely uzyska przynajmniej częściowy dostęp do nowych technologii. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia budowa nowej fabryki akumulatorów przez Mercedesa.

Pierwszym krokiem – jak przypuszczają eksperci – będzie próba ich wdrożenia do modeli na rynku chińskim. Choć niewykluczone, że Geely ma jeszcze inny plan i zamierza wypasażać samochody, które dedykowane będą na rynek europejski. Geely wykorzystało zdobycze technologiczne Volvo do stworzenia nowej marki – Lynk & Co. SUV o tej nazwie miał już premierę w Chinach, a według zapowiedzi Geely z czasem ma pojawić się również w Europie.

Źródło: Automotive News China
oprac. MF/jab

Wideo

III Międzynarodowe Targi EkoFlota: Innowacje, Ekologia, Mobilność – podsumowanie
The best of Poznań Motor Show 2018
[Genewa Motors Show 2018] Nissan IMx KURO i Nissan LEAF
The best of Geneva International Motor Show 2018
  •  image
  •  image
  •  image
  •  image
[Pierwsza jazda] Test Infiniti Q30
[Fotorelacja] Motor Show 2016

Aktualności