Car sharing w Trójmieście

Pod koniec roku w Trójmieście udostępniona zostanie usługa car sharingu. System pożyczania pojazdów na minuty i kilometry ma być zintegrowany z przyszłym systemem komunikacji metropolitalnej oraz biletem metropolitalnym.

W miniony poniedziałek w Gdyni prezydenci i burmistrzowie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz przedstawiciele trzech firm odpowiedzialnych za funkcjonowanie wynajmu hybrydowych i elektrycznych samochodów, podpisali list intencyjny. Dotyczy on wdrożenia usługi car sharingu w aglomeracji trójmiejskiej.

Dyrektor Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk – Gdynia – Sopot, Michał Glaser zapowiedział, że pierwsze samochody współdzielone w miastach obszaru metropolitalnego, pojawią się pod koniec roku. W grudniu swoje usługi wprowadzi pierwsza firma, druga rozpocznie działania od stycznia, a trzecia na wiosnę 2018 roku. List intencyjny podpisały takie firmy jak: Panek, Traficar oraz Keratronik.

Wiceprezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz podczas spotkania zaznaczył, że „samorządowcy powinni różnymi sposobami sprzyjać rozwojowi tej usługi i dążyć by około 2020 roku proekologiczny carsharing elektryczny, zeroemisyjny był upowszechniony„. Gdynia jest liderem projektu.

W projekcie wprowadzenia car sharingu, uczestniczą poza Gdańskiem, Gdynią i Sopotem również Pruszcz Gdański, Wejherowo, Rumia i Reda. „Chociaż carsharing jest usługą komercyjną, to gminy muszą ją razem skoordynować, aby była to usługa pełna i jak najbardziej przyjazna dla naszych mieszkańców” – argumentował burmistrz Redy, Krzysztof Krzemiński.

Źródło: PAP

Wideo

The best of Poznań Motor Show 2018
[Genewa Motors Show 2018] Nissan IMx KURO i Nissan LEAF
The best of Geneva International Motor Show 2018
[Genewa Motors Show 2018] BMWi
  •  image
  •  image
  •  image
  •  image
[Pierwsza jazda] Test Infiniti Q30
[Fotorelacja] Motor Show 2016

Aktualności