Autonomiczne ciężarówki w Wielkiej Brytanii

Według doniesień „The Telegraph”, brytyjski rząd planuje przeprowadzić testy autonomicznych ciężarówek, które mogą zrewolucjonizować przewóz towarów. Badania mają się rozpocząć w przyszłym roku. 

Zgodnie z rządowym planem, testy miałyby być przeprowadzone na konwojach składających się z trzech pojazdów. Pierwszy z nich byłby kontrolowany przez człowieka, a dwa pozostały byłby synchronizowane ze sobą i naśladowałyby ruch pierwszej ciężarówki.

Jak donosi „Telegraph”, według ministerstwa transportu, takie rozwiązanie pozwoliłoby na zmniejszenie zużycia paliwa oraz emisji zanieczyszczeń przy jednoczesnym zwiększeniu płynności jazdy. Natomiast Automobile Association (AA) ostrzega, że takie rozwiązanie może stanowić zagrożenie dla ruchu na zatłoczonych brytyjskich autostradach.

Z kolei Richard Burnett z brytyjskiego Zrzeszenia Przewoźników Drogowych powiedział „Telegraphowi”, że o ile docenia korzyści wynikające z zestawiania ciężarówek w konwoje, to „bezpieczeństwo musi być priorytetem”.

W pierwszej fazie, testy mają być przeprowadzone na zamkniętym torze, a dopiero póxniej na odcinku jednej z publicznych autostrad. Brytyjski rząd przeznaczył na ten cel 8,1 mln funtów.

Źródło: PAP

Wideo

Adam Kornacki zaprasza na II Międzynarodowe Targi EkoFlota
Zapraszamy na II Międzynarodowe Targi EkoFlota - 6-7 października, Warszawa
[Menadżer Floty] Ford Mustang GT V8 5.0 - końska dawka emocji
[Menadżer Floty] Range Rover Velar
  •  image
  •  image
  •  image
  •  image
[Pierwsza jazda] Test Infiniti Q30
[Fotorelacja] Motor Show 2016

Aktualności