Audi e-tron autem Światowego Forum Ekonomicznego w Davos

Audi zapewniło forum w Davos flotę pięćdziesięciu egzemplarzy Audi e-tron i zostało wyłącznym partnerem zajmującym się dowozem gości. Wszystkie w pełni elektryczne modele Audi napędzane są tzw. zieloną energią. Ponadto cztery pierścienie, pokazując w Davos mobilne kontenery ładujące, demonstruje potencjał powtórnego zastosowania zużytych akumulatorów z samochodów elektrycznych.

„Konsekwentnie koncentrujemy się na przyszłościowych rozwiązaniach dotyczących zrównoważonej mobilności” – podkreśla prezes zarządu AUDI AG, Bram Schot. „Podczas tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego, na żywo przedstawiamy naszą definicję praktycznej mobilności elektrycznej i dajemy szansę bezpośredniego jej doświadczania.”

e-tron to pierwszy w pełni elektryczny, masowo produkowany model Audi. Przyjęto na niego już  ponad 20 tysięcy zamówień, choć  w salonach sprzedaży w Europie pokaże się on dopiero w najbliższych tygodniach. Cztery pierścienie, dostarczając na Forum flotę pięćdziesięciu Audi e-tron, demonstrują ogromne praktyczne zalety tego samochodu. Szybkie ładowanie całej floty Audi zapewniają trzy mobilne kontenery ładujące o łącznej mocy 700 kW i pojemności 1,14 MWh. Kontenery te, to projekt badawczy Audi, mający na celu zbadanie możliwości ponownego użycia akumulatorów pochodzących z samochodów elektrycznych. Po zakończeniu ich użytkowania w pojazdach, takie wysokonapięciowe akumulatory wciąż nadają się do różnych zastosowań związanych
z magazynowaniem energii. Z tego powodu, Audi testuje różne scenariusze jak najbardziej wydajnego wykorzystywania dostępnych zasobów.

Na obecnym etapie, koncern z Ingolstadt dostarcza kontenery ładujące na ważne imprezy, takie jak Forum w Davos, elastycznie uzupełniając w ten sposób lokalną infrastrukturę ładowania. Projekt badawczy Audi, to wyraźny sygnał koncernu dotyczący respektowania wartości wyznaczanych przez Globalny Sojusz ds. Akumulatorów (Global Battery Alliance) Światowego Forum Ekonomicznego.

W skład Sojuszu wchodzą partnerzy z sektora publicznego i prywatnego, reprezentujący wszystkie ogniwa łańcucha dostaw akumulatorów. Jego celem jest dążenie do zapewnienia społecznej
i ekologicznej równowagi w łańcuchu wartości dostaw surowców potrzebnych do budowy akumulatorów. Global Battery Alliance skupia się na warunkach wydobycia surowców, na zrównoważonych koncepcjach recyklingu – w sensie zamkniętych obiegów gospodarczych oraz innowacjami promującymi zrównoważony rozwój technologii akumulatorów.