Karty paliwowe w erze internetu rzeczy. Technologie, które przełamują schematy

Karty paliwowe przeszły w ostatnich latach e-metamorfozę. Dziś to nazwa dla pakietu nowoczesnych usług, które ułatwiają rozliczanie kosztów i redukują ceny paliwa. Przy ich pomocy można płacić za paliwo i regulować opłaty drogowe w całej Europie, korzystać z parkingów oraz warsztatów. Powiązane aplikacje mobilne wskazują najtańsze punkty tankowania i dają wgląd do wszystkich danych o pojazdach i transakcjach.

Rozszerzenie oferty kart paliwowych to konsekwencja zmian w branży motoryzacyjnej, gdzie po benefity dostępne dotąd tylko dla transportu profesjonalnego, mogą dziś sięgać floty aut osobowych, a nawet pojedyncze pojazdy firmowe. Przykładem jest międzynarodowy operator kart paliwowych DKV, który otworzył niedawno swoją ofertę na firmowe auta osobowe. W efekcie nawet mikro firma może dziś tankować paliwo po cenach opartych na stawkach hurtowych. Takie ceny są nieosiągalne dla kierowcy płacącego gotówką lub kartami Visa czy Master Card. Są niższe nawet do 40gr/l od stawek na pobliskich stacjach.

Dla aut służbowych drugim ważnym argumentem współpracy z DKV jest szeroka sieć stacji, która niweluje problem uciążliwych dojazdów. DKV udostępnia dziś 5 tys. punktów tankowania w Polsce oraz 60 tys. w Europie. Do sieci należą wszystkie liczące się koncerny paliwowe, a dodatkowo ponad 650 stacji wybranych marek, jak Moya, Lotos, Dyskont Paliwowy, Pieprzyk czy Amic.

,,Według najnowszych badań POPiHN w Polsce jest w sumie 7 720 stacji, z tego prawie 50% – 3 652 to stacje prywatne. Mowa nie tylko o małych, lokalnych przedsiębiorcach, ale też o firmach, które mają bardzo dobrze rozbudowaną sieć. Koncentrując się tylko na jednym dostawcy paliwa wyłączamy sobie możliwość tankowania na ponad 3 tys. stacji! Z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia to zwyczajnie nieopłacalne. Puste przebiegi generują koszty i ze względu na zwiększoną emisję CO2 są szkodliwe dla środowiska”– mówi Mariusz Derdziak, kierownik sprzedaży DKV Euro Service Polska.

Z telefonem pod ręką

Emitenci niezależnych kart paliwowych zapowiadają uruchomienie jeszcze w tym roku nowych usługopartych na internecie rzeczy. Już teraz kierowcy mogą korzystać z aplikacji moblinej „DKV” służącejdo wyszukiwania najtańszych punktów tankowania. Aplikacja wyświetla, obok ceny paliwa,szczegółowy opis usług na danej stacji oraz godziny otwarcia, a także zapewnia routing do celu.Główną przewagę niezależnych operatorów kart stanowi oferowanie usług dostępnych dlaużytkowników wszystkich marek stacji. Przykładem jest usługa zdalnej płatności za paliwo przezsmartfon, która działa dziś na stacjach kluczowego polskiego koncernu. Już wkrótce, dzięki nowejaplikacji DKV, taka usługa będzie dostępna na wszystkich 5 tys. stacji współpracujących DKV wPolsce i 60 tys. stacji w Europie. Bez potrzeby wchodzenia na stację, bez wysiadania z auta. Zatankowanie będzie można zapłacić w czasie rzeczywistym, przy dystrybutorze. W ten sam sposóbrozliczymy też zakup akcesoriów samochodowych, jak np. płyn do spryskiwaczy czy żeton na myjnię.

Parkingi miejskie i podróże służbowe

Karty paliwowe mają szansę zmniejszyć uciążliwość opłat za parkowanie, a przynajmniej – zredukować liczbę mandatów. W najbliższych miesiącach DKV udostępni aplikację do zdalnego rozliczania opłat za parkowanie w dużych polskich miastach, obejmującą wszystkich głównych operatorów. Kolejnym serwisem dostępnym na kartę będą myjnie samoobsługowe.

To jednak nie koniec. DKV zapowiada nawiązanie współpracy z firmami zajmującymi się rezerwacja podróży służbowych, tak aby poprzez kartę paliwową rozliczyć także koszty samolotów, pociągów, wypożyczania aut oraz noclegów służbowych. Obecnie firma rozwija innowacyjną platformę cyfrową o nazwie DKV Live, która stanowi rodzaj systemu telematycznego, dostępnego także dla flot aut osobowych. Platforma działa już w Niemczech. Menedżer floty lub kierowca widzi na jednym pulpicie nawigacyjnym, w czasie rzeczywistym, wszystkie dane operacyjne i zdarzenia. Platforma umożliwiana przykład planowanie tras z uwzględnieniem punktów serwisowych i tanich stacji oraz wyświetla na bieżąco pokonywaną drogę. DKV Live umożliwia pełną kontrolę nad działaniami i transakcjami całej floty.

Źródło: Materiały partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *