Wynajem długoterminowy receptą na wzrost cen ubezpieczeń?

Podwyżki cen polis ubezpieczeniowych, przekonują kierowców do coraz częstszego sięgania po wynajem długoterminowy. W przypadku tego typu finansowania pojazdu, w cenie usługi można mieć do dyspozycji nie tylko nowy, ubezpieczony i sprawny samochód, ale też pakiet serwisowy, obejmujący pełen zakres opieki nad autem. 

Ceny polis wzrastają w dynamicznym tempie od początku 2016 roku, jednak najwyższy skok cenowy odnotowano w czerwcu zeszłego roku. Wg analizy Rankomatu, ubezpieczenie OC w tym okresie wzrosło aż o 48 proc. r/r, dane z tego roku po III kwartałach wskazują na 25% wzrost.

– „Rosnące ceny OC, to efekt wzrostu średniej wartości szkody, jak również dodatkowych roszczeń o jakie występują poszkodowani. Kolejnymi aspektami są naprawy pojazdów tylko oryginalnymi częściami bez względu na wiek pojazdu i jego zużycie, oczekiwanie zwrotu kosztu za samochód zastępczy na cały okres naprawy oraz roszczenia z tytułu utraty wartości handlowej są już standardowe elementy procesu likwidacji szkody z OC sprawcy. Nie można też zapomnieć o szkodach osobowych, gdzie wypłaty trwają latami czy działalności kancelarii odszkodowawczych, które otwierają dawno już zamknięte szkody” – mówi Anna Grajkowska, Wiceprezes Zarządu PKOAgencji Ubezpieczeniowej.

Po trzecim kwartale b. r. rynek pojazdów lekkich wzrósł o 18,5%. Na potrzeby wynajmu samochodów zakupiono ponad 147 tys. nowych aut, jest to 9,4% wzrost r/r. Dynamika rynku wynajmu długoterminowego wyniosła 14,1%, a tempo wzrostu całej branży zwiększa się nieprzerwanie od półtora roku.

– „Wysokie ceny składek ubezpieczeniowych sprawiają, że zakup nowego samochodu i coroczne opłacanie polisy wydaje się dostępny tylko dla części osób. Jednak nie jest to reguła, aby jeździć nowym autem, wcale nie trzeba zarabiać ponadprzeciętnie. Osoby ceniące sobie niezawodność nowego samochodu mogą wybierać spośród wielu modeli dostępnych w wynajmie długoterminowym (CFM), dzięki któremu na korzystnych warunkach, mogą korzystać z zalet nowego pojazdu. Wysokość raty, model samochodu i wyposażenie można dopasować do swoich możliwości i potrzeb, płacąc stałą miesięczną ratę” – mówi z kolei Jacek Jasiński, Dyrektor Departamentu Floty.

Statystyki Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wskazują na to, że nadal wielu Polaków kieruje się przede wszystkim ceną, dlatego najczęściej wybierają samochody używane. Auta używane często kuszą lepszym wyposażeniem w porównaniu z nowymi samochodami oferowanymi w podobnej cenie. Jednak w przypadku zakupu samochodu należy wziąć pod uwagę wysokie koszty polisy ubezpieczeniowej, koszty przeglądów technicznych i serwisowania, co w ostatecznym rozrachunku może znacząco podnieść przewidywane wcześniej wydatki.

Wynajem długoterminowy a koszty

W przypadku wynajmu długoterminowego, w cenie usługi można mieć do dyspozycji nie tylko nowy, ubezpieczony i sprawny samochód, ale też pakiet serwisowy, obejmujący pełen zakres opieki nad autem. Dzięki temu klient nie musi zajmować się naprawami, skutkami kolizji czy w dodatkowym pakiecie nawet wymianą opon. Wynajmujący spłaca tylko stałe miesięczne raty, a w zamian otrzymuje gwarancję mobilności i możliwość częstej wymiany samochodu na nowy. Co istotne dla przedsiębiorców raty wynajmu są rozliczane jako koszt bieżącej działalności firmy, więc nie ograniczają jej zdolności kredytowej.

Wybór między nowym, a używanym autem nie musi zależeć jedynie od ilości posiadanych środków. Szczególnie, że różnorodne opcje finansowania są w tej chwili szeroko dostępne i bardziej opłacalne niż kiedykolwiek wcześniej – zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Źródło: PKO Leasing