Leasing czy kredyt, czyli jak sfinansować samochód?

Rozwój firmy często pociąga za sobą konieczność pozyskania dodatkowego dofinansowania na zakup środków trwałych, służących do wykonywania działalności gospodarczej. W zależności od profilu biznesu przydatne będą nowe maszyny, sprzęt IT czy elementy linii produkcyjnych, a także samochody. Jeszcze kilka lat temu większość przedsiębiorców decydowała się na kredyt. Dzisiaj ogromną popularność zdobywa leasing. Zobaczmy, jak najkorzystniej sfinansować samochód firmowy.

Choć może się wydawać, że tańszym wyborem (z uwagi na brak pośredników) będzie kredyt, w praktyce najczęściej bywa odwrotnie. Firmy leasingowe często oferują elastyczne podejście do klienta oraz uproszczony tryb udzielania wsparcia.

Większość banków natomiast, rygorystycznie traktuje swoją ofertę i skrupulatnie ocenia zdolność kredytową przedsiębiorcy. Często stosuje także politykę finansową, która dla kredytobiorcy jest niezbyt korzystna (np. kosztowne zabezpieczenia uzależnione od rodzaju kredytu).

Optymalizacja podatkowa

Wybierając leasing samochodu, możemy na ogół wybierać pomiędzy finansowaniem kapitałowym a operacyjnym. Leasing kapitałowy daje korzyści analogiczne do kredytu i jest dobrym wyborem w przypadku krótkiego okresu finansowania używanych składników majątku z uwagi na możliwość zastosowania wyższych stawek amortyzacji. Z kolei leasing operacyjny znacząco różni się od kredytu i oferuje korzystniejszą amortyzację nowych samochodów. Dzięki możliwościom wyboru różnych typów leasingu dopasujemy formę finansowania do planowanych inwestycji.

Kredyt umożliwia stworzenie tarczy podatkowej na wzór tej, jaką gwarantuje leasing kapitałowy, ale niestety niewiele ponadto. Banki rzadko kiedy starają się zidentyfikować potrzebę klienta i dopasować do niego ofertę dostępnych produktów.

Jakie finansowanie łatwiej dostać?

Leasing jest zdecydowanym zwycięzcą, jeżeli chodzi o finansowanie samochodów, maszyn budowlanych i innych, łatwo zbywalnych składników majątku. W tym przypadku niemal zawsze stosowana jest procedura uproszczona, a leasingodawcy nie badają płynności finansowej firmy. Z tego względu to doskonały wybór dla podmiotów nowych lub tych, które potrzebują odzyskać utraconą płynność finansową.

W przypadku nabywania drogich, wyspecjalizowanych maszyn, procedura finansowania, jeżeli chodzi o kredyt i leasing, wygląda podobnie. W obu przypadkach dokładnie weryfikowana jest wypłacalność korzystającego oraz jego zaległości w płatnościach zobowiązań publiczno-prawnych.

Wydaje się, że w przypadku finansowania zakupu samochodu firmowego lepszym wyborem będzie jednak leasing, za którym przemawiają elastyczne warunki umowy, uproszczona procedura udzielania wsparcia oraz możliwość stworzenia mocniejszej tarczy podatkowej.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *