II Międzynarodowe Targi EkoFlota już za nami

W dniach 6-7 października 2017 roku w Centrum Targowo-Kongresowym w Warszawie odbyła się II edycja Międzynarodowych Targów EkoFlota: Innowacje, Ekologia, Mobilność. Dwudniowe wydarzenie przyciągnęło wielu zwiedzających, interesujących się tematyką ekologii w szeroko pojętym transporcie.

II Międzynarodowe Targi EkoFlota: Innowacje, Ekologia, Mobilność, odbyły się w dniach 6-7 października w Centrum Targowo-Kongresowym w Warszawie. Było to unikatowe wydarzanie w Europie Środkowo-Wschodniej zarówno pod względem liczby prezentowanych aut elektrycznych, hybrydowych, jak też „zielonych” technologii.

Pierwszego dnia targów, tj. 6 października, odbył się dzień biznesowy. Był on dedykowany przedstawicielom branży motoryzacyjnej, którzy mieli niepowtarzalną okazję do nawiązywania nowych kontaktów i do wymiany doświadczeń z ekspertami. Liczne grono menadżerów motoryzacyjnych mogło zapoznać się m.in. z narzędziami niezbędnymi do podjęcia działań związanych z ochroną środowiska, społeczną odpowiedzialnością biznesu oraz rozwiązaniami, które ułatwią zarządzanie flotą i umożliwią zredukowanie kosztów jej działalności, jak też przetestować szereg ekologicznych pojazdów.

Targi EkoFlota przyciągnęły wielu wystawców. Wśród nich można wymienić m.in. producentów samochodowych: Nissana, Jaguara, BMW, Toyotę, Lexusa, Hyundaia czy Mercedesa, jak też firmy takie jak: Panek, Fleet Partners, Carport, PKO Leasing, Rentis, Innogy, EcoCar, Induce One czy Blinkee. Na targach nie zabrakło też innych alternatywnych rozwiązań transportu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z elektrycznymi rowerami Over Fly Bike czy Geobike.

W jedynym tego typu wydarzeniu w kraju nie mogło zabraknąć również Instytutu Transportu Samochodowego, lidera w dziedzinie badań nad kołowym transporcie drogowym. ITS na swoim stanowisku zaprezentował wraz z firmą badawczą Search, samochód pomiarowy wyposażony w system IBEO REFERENCE, korzystający z czujników LIDAR. Pojazd ten wykonuje testy w warunkach ruchu drogowego, rejestrując przebytą trasę oraz zachowanie innych użytkowników drogi. Uzyskane w ten sposób dane pozwalają na rozwój systemów autonomizacji pojazdów.

ITS wraz z firmą Serach realizuje jeden z pierwszych w Polsce projektów „aDrive” w zakresie badań nad pojazdami autonomicznymi. Wyniki projektu aDrive mogą przyczynić się do szybszego rozwoju pojazdów autonomicznych i skrócić proces wdrażania tej technologii w pojazdach dostępnych użytkownikom indywidualnym.

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia targów była prezentacja w pełni elektrycznego Jaguara iPace. Jest to samochód, który łączy w sobie cechy pojazdu o wysokich osiągach oraz przestronności, jak przystało na auto typu SUV. I-PACE został wyposażony w dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 400 KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 700 Nm, dostępnym już od pierwszych obrotów silnika. Sprint do 100 km/h trwa tylko 4 sekundy. Jaguar I-PACE będzie oferowany klientom w II połowie 2018 r. Samochód będzie miał imponujący jak na model elektryczny zasięg. Na jednym ładowaniu będzie można pokonać ponad 500 km, a przy użyciu szybkiej ładowarki naładować akumulatory do 80% w zaledwie 90 min.

W dniu biznesowym równolegle do wystawy, odbyła się konferencja E-Mobility: Elektromobilność, Energia Odnawialna, Zrównoważony Transport. Była ona poświęcona tematyce rozwoju rynku pojazdów elektrycznych i infrastruktury niezbędnej do ich eksploatacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Wzięło w niej udział wielu specjalistów z Polski i zagranicy, w tym prof. nzw. dr hab. inż. Wojciech Gis, sekretarz Rady Naukowej ITS.

Zwieńczeniem pierwszego dnia targów było wręczenie nagród II Międzynarodowych Targów EkoFlota dla najlepszych, ekologicznych i innowacyjnych pojazdów, nowoczesnych rozwiązań connectivity oraz ekologicznych flot 2017 roku. Wśród wyróżnionych można wymienić między innymi: Nissana za auto dostawcze do 3,5 tony (eNV-200), Range Rovera za model Velar, BMW za aplikację BMW Connected+, Toyotę za wprowadzenie w modelu Toyota Prius Plug-in, paneli fotowoltaicznych czy firmę Panek za ekologiczną flotę w usłudze Carsharing.

Drugi dzień targów, był dniem otwartym dla zwiedzających. Specjalnie na tą okazję został przygotowany kącik zabaw dla najmłodszych, jak też zaprezentowane zostały produkty związane z „zielonym” stylem życia. Gościem specjalnym był znany YouTuber motoryzacyjni, Kickster, który przekazał zwycięzcy konkursu, dostawczy samochód elektryczny Nissan eNV200, do testów. Nie zabrakło też Beaty Bublewicz, córki mistrza rajdowego Mariana Bublewicza, która poprowadziła grę edukacyjną dotyczącą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Uczestnicy mogli również spróbować swoich sił w zawodach Ekodrift oraz napędzić miniaturowe bolidy energorowerem.

Organizatorem II Międzynarodowych Targów EkoFlota: Innowacje, Ekologia, Mobilność jest wydawca magazynu „Menadżer Floty: Forum Biznesowe” (menadzerfloty.pl).

Patroni Honorowi wydarzenia byli: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Prezydent Miasta Gdyni, Prezydent Miasta Słupska, Prezydent Miasta Lublin, Prezydenta Miasta Szczecina, Prezydenta Miasta Zielona Góra, Dolnośląska Szkoła Wyższa, Fundacja im. Mariana Bublewicza, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Transportu Samochodowego, Polska Fundacja Ekologiczna, Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Patroni Merytoryczni byli: Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych, Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Związek Polskiego Leasingu.

Źródło: targiekoflota.pl

Comments are closed.