Porozumiewające się samochody marki Toyota

W 2021 r. w USA Toyota rozpocznie sprzedaż samochodów zdolnych do porozumiewania się między sobą.

Toyota Motor Corporation prowadzi prace nad samochodami zdolnymi do automatycznej wymiany informacji między sobą. Pojazdy będą również wyposażone w urządzenia infrastruktury drogowej, aby zapobiegać wypadkom. Działania te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa kierowcom i pasażerom oraz innym uczestnikom ruchu.

Od 2021 r. koncern planuje stopniowe wprowadzanie do modeli z oferty Toyotu i Lexusa w USA, systemu Dedicated Short-Range Communications (DSRC). System działa na zasadzie wykorzystania technologii łączenia pojazdów w chmurze oraz zautomatyzowanego prowadzenia. Wiele razy w ciągu jednej sekundy przekazuje on informacje o położeniu, prędkości i przyspieszeniu. DSRC umożliwia automatyczną wymianę danych między samochodami oraz między samochodami a infrastrukturą drogową.

Toyota rozpoczęła sprzedaż samochodów wyposażonych w system DSRC już w 2015 r. w Japonii, występujący tam pod nazwą ITS Connect. Samochody zostały wyposażone w urządzenia, które współpracują z podobnymi nadajnikami w innych samochodach oraz z systemem sygnalizacji świetlnej. Obecnie po drogach Japonii porusza się już ponad 100 000 samochodów Toyoty i Lexusa wyposażonych w system ITS Connect.

Źródło: Toyota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *