Konkurencyjne ceny samochodów elektrycznych

Według najnowszej analizy przygotowanej przez LeasePlan w ramach globalnego badania Car Cost Index, wynika, że w kilku europejskich krajach pojazdy elektryczne są już konkurencyjne cenowo.

LeasePlan’s Car Cost Index to analiza kosztu posiadania małego lub średniego samochodu (segment B i C) w 21 krajach europejskich. Jej celem jest pokazanie całości kosztów ponoszonych przez kierowców w każdym kraju, z uwzględnieniem paliwa, amortyzacji, podatków, ubezpieczenia i serwisu.

Najważniejszym wnioskiem płynącym z raportu wynika, że średni koszt posiadania samochodu w Europie jest bardzo zróżnicowany i waha się od 448 euro miesięcznie w Polsce do 761 euro miesięcznie we Włoszech. Natomiast średnia europejska wynosi 616 euro miesięcznie.

Koszty samochodów z silnikami elektrycznymi w Europie są bardzo zróżnicowane. Są one najniższe na Węgrzech, gdzie średni miesięczny koszt wynosi 597 euro. Natomiast we Włoszech średni koszt miesięczny wynosi 986 euro, co czyni Włochy najdroższym krajem dla posiadaczy pojazdu elektrycznego.

Norwegia jest jedynym krajem, w którym całkowity średni koszt posiadania pojazdu elektrycznego wynosi 670 euro miesięcznie i jest niższy od kosztu zarówno samochodu benzynowego, który utrzymuje się na poziomie 731 euro, jak i wysokoprężnego, którego miesięczne utrzymanie kosztuje 722 euro.

Oprócz tego Norwegia jest najdroższym krajem, jeśli chodzi o jazdę samochodem napędzanym tradycyjnie. Średni koszt posiadania samochodu benzynowego wynosi 731 euro miesięcznie, a dla oleju napędowego 722 euro. W obu przypadkach jest to o około 200 euro więcej niż średnia europejska. Różnica ta wynika głównie z wyższych podatków drogowych i podatku VAT na benzynę i samochody z silnikiem wysokoprężnym w Norwegii, a także z wyższych kosztów życia.

Kolejnym wnioskiem jest wysokość kosztów wydawanych na paliwo. Z analizy wynika, że właściciele aut elektrycznych oszczędzają na paliwie. Wydają oni średnio 39 euro miesięcznie na energię elektryczną, w porównaniu do 110 euro miesięcznie na benzynę i 78 euro miesięcznie na olej napędowy.

Natomiast najtańszym miejscem do jazdy samochodem z silnikiem benzynowym jest Rumunia. Całkowity miesięczny koszt posiadania samochodu z silnikiem benzynowym wynosi tu średnio zaledwie 353 euro. Podatki są szczególnie niskie: Rumuńscy kierowcy płacą średnio 50 euro miesięcznie z tytułu podatku VAT i podatku drogowego, co stanowi 48% średniej europejskiej.

W LeasePlan Car Cost Index wzięło udział 21 krajów: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska Czechy, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Węgry, Włochy i Wielka Brytania.

Źródło: LeasePlan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *