Japonia stawia na wodór

Wiosną 2018 roku w Japonii zostanie powołana do życia nowa spółka, która zbuduje w kraju Kwitnącej Wiśni 160 stacji tankowania wodoru. Wśród 11 założycieli są między innymi Toyota, Nissan i Honda.

Rozmowy w tej sprawie rozpoczęły się jeszcze w maju 2017 roku. W wyniku zawartej właśnie umowy powstanie rozbudowana sieć stacji tankowania wodoru dla samochodów na ogniwa paliwowe. Porozumienie podpisały oprócz wymienionych wcześniej Toyoty, Nissana i Hondy także: JXTG Nippon Oil & Energy Corporation, Idemitsu Kosan, Iwatani Corporation, Tokyo Gas, Toho Gas, Air Liquide Japan, Toyota Tsusho Corporation i Development Bank of Japan Inc. Konsorcjum skupia podmioty zaangażowane w wodorową motoryzacją w całym łańcuchu technologicznym. Firmy zajmujące się produkcją wodoru i budową infrastruktury będą odpowiadały za budowę stacji oraz ich prowadzenie w imieniu nowego przedsiębiorstwa. Toyota, Nissan i Honda będą wspierać projekt finansowo oraz dążyć do wzmacniania popytu na samochody na ogniwa paliwowe. Instytucje finansowe, czyli Toyota Tsusho Corporation i Development Bank of Japan, częściowo pokryją koszty uruchomienia stacji tankowania wodoru oraz ich funkcjonowania do czasu, aż staną się finansowo niezależne.

Głównym zadaniem nowego przedsiębiorstwa będzie budowa 80 stacji w ciągu pierwszych 4 lat oraz kolejnych 80 stacji w 10 lat. Zarząd nowej Spółki przygotuje plan działania, którego celem będzie stworzenie takich warunków, które zachęcą do przesiadania się do samochodów na ogniwa paliwowe. W tym celu firma będzie pracowała nad zwiększeniem komfortu korzystania z samochodów na wodór, a jednocześnie będzie monitorowała regulacje prawne pod kątem ich wpływu na rynek wodoru i szukała sposobów na standaryzację rozwiązań i redukcję kosztów.

Członkowie projektu są podmiotami zaangażowanymi w realizację narodowej strategii Japonii, mającej na celu szeroką adaptację wodoru w gospodarce. Zgodnie z polityką „Strategic Road Map for Hydrogen and Fuel Cells” opracowaną przez Radę Strategii Wodoru i Ogniw Paliwowych przy Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii, do 2020 roku powstanie 160 stacji, a na drogach będzie się poruszać 40 000 samochodów na ogniwa paliwowe.

Źródło: eco-driving.info