Elektryczne autobusy marki Toyota

Toyota rozpoczęła sprzedaż miejskiego autobusu elektrycznego SORA zasilanego ogniwami wodorowymi.

Na początku marca na japońskim rynku pojawiły się miejskie autobusy elektryczne Toyota SORA. Model został wyposażony w napęd opracowany dla sedana Toyota Mirai – Toyota Fuel Cell System (TFCS). Autobus nie emituje CO2 ani żadnych spalin, jest przy tym cichy i generuje minimalny poziom wibracji. Dodatkowo może służyć za awaryjne źródło energii elektrycznej.

Model Sora można wyposażyć w zewnętrzne urządzenie wyjściowe o maksymalnej mocy 9 kW. Dzięki temu autobusy na wodór produkcji Toyoty staną się elementem miejskiego systemu awaryjnego zaopatrzenia w prąd w sytuacjach kryzysowych. Jeden taki pojazd może dostarczyć maksymalnie 235 kWh energii.

W ubiegłym roku Toyota rozpoczęła globalną inicjatywę „Start Your Impossible”, której celem jest zmiana charakteru działalności firmy z producenta samochodów na dostawcę usług mobilności. SORA to skrót od słów sky, ocean, river, air (niebo, ocean, rzeka, powietrze), które odzwierciedlają obieg wody w przyrodzie.

Toyota przewiduje, że przed Igrzyskami Olimpijskimi i Paraolimpijskimi w Tokio w 2020 roku w japońskich miastach pojawi się ponad 100 autobusów na ogniwa paliwowe. Największym zainteresowaniem Toyota Sora cieszy się ze strony władz miasta Tokio, w którym obecnie pracuje kilka takich pojazdów.

Źródło: Toyota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *