Prezydent Japonii Shinzo Abe i Jean-Claude Juncker, prezes Komisji Europejskiej, przedstawili w Brukseli umowę handlową, która będzie miała znaczący wpływ na gospodarki obu stron. Jeśli zostanie zaakceptowana, pozwoli na zniesienie taryf celno/podatkowych od 99 procent towarów sprzedawanych między Starym Kontynentem a Japonią.
– „Choć niektórzy mówią, że nadejdzie czas izolacji i rozpadu, to pokazujemy, że tak nie jest” – powiedział Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, niewątpliwie nawiązując do stanowiska Stanów Zjednoczonych. – „Świat nie musi naprawdę cofać się o sto lat wstecz. Wręcz przeciwnie.” – dodał Tusk.
Dla Europy jeden z głównych celów rozmów z Japonią jest perspektywa stworzenia nowych możliwości dla rolników, którzy stawili czoła trudnym czasom od czasu rosyjskiego embargo na handel. Dla Japonii FTA doprowadzi do zakończenia sytuacji na niekorzyść producentów samochodów ciężarowych na rynku europejskim – każdy japoński samochód podlega obecnie cłom importowym w wysokości 10 procent.
Jeśli te 10 procent zostanie usunięte natychmiast, to na przykład europejscy producenci sprzętu elektronicznego rzeczywiście będą musieli stawić czoła znacznie poważniejszej konkurencji. Dlatego ACEA, Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów, zwróciło się do UE o negocjowanie okresu przejściowego, które mogłoby potrwać co najmniej siedem lat.
Źródło: Fleet Europe
fot. europa.eu
oprac. MF/jab