Powstanie nowoczesna fabryka opon Goodyear

Goodyear Tire & Rubber Company wybuduje w Luksemburgu ultranowoczesny zakład produkcji opon. Ma być całkowicie zautomatyzowany i wytwarzać do około pół miliona pneumatyków rocznie.

Opatentowany proces produkcyjny pod nazwą Mercury opiera się na wysoce zautomatyzowanych, połączonych stacjach roboczych i stosuje tzw. technologię wytwarzania przyrostowego. Umożliwia wydajną produkcję opon wysokiej klasy w małych partiach bezpośrednio na żądanie klienta, zarówno na potrzeby montażu fabrycznego jak i wymiany opon.

„Proces produkcyjny Mercury jest odpowiedzią na rosnącą złożoność w branży oponiarskiej, powodowaną wzrostem liczby modeli i opcji dostępnych dla konsumentów” – powiedział Prezes Goodyear Richard J. Kramer. – „Technologia ta pozwala zwiększyć sprawność działania i elastyczność w zaspokajaniu rosnącego popytu na krótkie serie naszych opon premium, które będziemy dostarczać klientom na żądanie, szybciej niż kiedykolwiek.”

„Mercury ma jednocześnie przyczynić się do rozwoju modelu biznesowego, który integruje wszystkie etapy produkcji opon – od linii produkcyjnych po sprzedaż internetową i punktach sprzedaży detalicznej. Technologię zastosowaną w procesie produkcyjnym Mercury rozwijano i testowano przez ponad pięć lat w centrach innowacji i rozwoju Goodyear.

Nowy zakład, który ma zostać uruchomiony w 2019 roku, znajduje się niedaleko Centrum Innowacji Goodyear w Luksemburgu i toru testowego. Firma zainwestuje w budowę 77 mln dolarów. Docelowo pracować będzie tam około 70 osób.

Technologię zastosowaną w procesie produkcyjnym Mercury rozwijano i testowano przez ponad pięć lat w centrach innowacji i rozwoju Goodyear. Nazwa Mercury jest nawiązaniem do mitycznego boga handlu i podróży, który był inspiracją dla stworzonego przez założyciela firmy Franka A. Seiberlinga logo Goodyear – „skrzydlatej stopy”.