Donald Trump krytykuje amerykańskich producentów aut za brak patriotyzmu

Prezydent elekt Stanów Zjednoczonych nie jest zadowolony z polityki prowadzonej przez rodzimych producentów samochodów, którzy decydują się na inwestycje poza granicami kraju, w celu obniżenia kosztów produkcji. Donald Trump miał zagrozić między innymi koncernom Ford i General Motors wysokimi karami finansowymi, jeśli nie zdecydują się na lokalizację nowych zakładów produkcyjnych na terenie USA.

Słowa nowego gospodarza Białego domu wzięli do siebie przedstawiciele marki Ford, którzy wczoraj w oficjalnym komunikacie prasowym zapowiedzieli odejście od planów budowy nowej fabryki w Meksyku. Inwestycja szacowana na 700 milionów dolarów zostanie przeniesiona do miejscowości Flat Rock, w stanie Michigan. Producent spod znaku błękitnego owalu zamierza uruchomić tam specjalną produkcję samochodów elektrycznych. O planach Forda informujemy w odrębnym artykule – Ford wprowadzi 13 nowych modeli z napędem elektrycznym.

Mark Fields, CEO koncernu Ford zaprzecza aby zmiana decyzji podyktowana była groźbami nowo wybranego prezydenta. W rozmowie ze stacją CNN Fields powiedział: –„Zmianę lokalizacji podjęliśmy na skutek wewnętrznych analiz finansowych. Nigdy nie zerwaliśmy umowy z prezydentem Trumpem.”

Nie jest jednak żadną tajemnicą, że krytyka Donalda Trumpa dotyczy przede wszystkim polityki koncernów samochodowych, które w poszukiwaniu oszczędności i taniej siły roboczej, wybierają takie kraje jak właśnie Meksyk. Jednak tym samym kasują potencjalne miejsca pracy dla obywateli USA, dochody do budżetu i powodują zwolnienie wzrostu branży motoryzacyjnej w Ameryce Północnej.

Ford nie jest jedynym producentem branży automotive, który stanął na świeczniku zażaleń Trumpa. Oberwało się również największemu koncernowi General Motors, który od lat rozszerza swoją działalność inwestycyjną w krajach Ameryki Środkowej i Południowej. Podobne zarzuty usłyszały też inne firmy jak Carrier, Sprint czy Softbank. Wszystkie wymienione już zadeklarowały utworzenie nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych miesięcy do 51 500 tys.

Źródło: CNN Money; Menadżer Floty (jab)
fot. facebook.com/DonaldTrump