ŠKODA Autodrom Poznań – nowoczesny ośrodek doskonalenia techniki jazdy

Nowy ośrodek doskonalenie techniki jazdy otwarty w Poznaniu to kolejny projekt marki ŠKODA, który ma przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Obiekt ma służyć m.in. do poprawie umiejętności kierowców flotowych.

ŠKODA od lat angażuje w projekty związane ze społeczną odpowiedzialnością. Od 2004 roku działa ŠKODA Auto Szkoła, której zadaniem jest eliminowanie złych nawyków i błędów popełnianych przez kierowców oraz doskonalenie ich umiejętności w prowadzeniu samochodu, a w rezultacie zmniejszenie liczby wypadków z udziałem zarówno kierowców jak i pieszych.

Trenerzy ŠKODA Auto Szkoła posiadają certyfikaty ADAC Fahrsicherheitszentrum Berlin-Brandenburg, które dają im uprawnienia do przeprowadzania szkoleń w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy w całej Europie. Dodatkowo, instruktorzy ŠKODA Auto Szkoła posiadają również certyfikaty EcoDriving Finland oraz ECOWILL.

Kolejnym projektem uruchomionym, aby poprawiać bezpieczeństwo było Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa ŠKODA Auto Lab. Dzięki ruchomym instalacjom można poznać zasady działania oraz doświadczyć sposobów funkcjonowania najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa współczesnych aut, przeżyć między innymi symulację dachowania, zderzenia oraz hamowania awaryjnego w specjalnie stworzonym laboratorium doświadczalnym.

Najnowszym przedsięwzięciem jest ŠKODA Autodrom Poznań, tor służący praktycznemu doskonaleniu umiejętności jazdy kierowców w symulowanych sytuacjach awaryjnych. Obiekt składa się z czterech specjalnie zaprojektowanych modułów, które pozwolą kierowcy poznać siły działające na samochód i przekonać się, jaki wpływ na jego zachowanie ma kierujący.

Moduły zostały wyposażone w nawadniane maty poślizgowe oraz przeszkody wodne. Kierowcy w trakcie prób mogą się zmierzyć m.in. z  szarpakiem, urządzeniem, które wprowadza auto w niekontrolowany nadsterowny poślizg. Tuż za nim znajdzie się 100-metrowa płyta poślizgowa z trzema rzędami automatycznie sterowanych kurtyn wodnych, symulujących pojawiające się na drodze przeszkody. Dodatkowo, na ternie obiektu znajduje się okrąg, na którym można wypróbować działanie elektronicznych systemów stabilizujących tor jazdy.

Nowoczesny tor bezpiecznej jazdy będzie uzupełnieniem Interaktywnego Centrum Bezpieczeństwa ŠKODA AutoLab znajdującego się przy ul. Głogowskiej 425 w Poznaniu – powiedział Andrzej Rogoziński, Dyrektor Projektu. – W centrum prowadzimy interesujące warsztaty, podczas których uczestnicy dowiadują się, jak długa jest droga hamowania z prędkości 60, 50 i 70 km/h, ile waży telefon komórkowy, gdy dochodzi do zderzenia z prędkością np. 90 km/h. Można przetestować też symulator dachowania. Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa wraz powstającym autodromem będzie jedynym tego rodzaju profesjonalnym kompleksem szkoleniowym z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Europie – dodał Andrzej Rogoziński.

Źródło: ŠKODA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *