Samochody dostawcze pod lupą Euro NCAP [RANKING]

Jak wskazuje Euro NCAP, niezależna organizacja zajmująca się oceną bezpieczeństwa pojazdów, między samochodami osobowymi a dostawczymi istnieją duże różnice pod względem wyposażenia w aktywne systemy bezpieczeństwa. To oznacza, że producenci „dostawczaków” mają sporo do nadrobienia.

Euro NCAP oceniło dostępność i skuteczność działania systemów wsparcia kierowcy, jakie oferują samochody dostawcze segmentu B i C/D o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Wzięto pod uwagę takie rozwiązania jak układ automatycznego hamowania awaryjnego, asystent utrzymania pasa ruchu, tempomat z ogranicznikiem prędkości czy monitoring zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Ranking obejmuje łącznie 19 modeli pojazdów, z których najlepszą ocenę – na poziomie 65% – uzyskał Volkswagen Transporter. W uzasadnieniu przyznania nagrody napisano: Transporter oferuje konsumentom możliwość wyposażenia samochodu w szeroką gamę dobrze działających systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy. To właśnie Transporter w roku 2021 wyznaczać będzie standardy dla innych samochodów dostawczych. W naszych testach przyznajemy temu modelowi złoty medal.

Poniżej lista ocenionych modeli aut dostawczych oraz wystawiona przez Euro NCAP nota za wyposażenie w kategorii aktywnych systemów bezpieczeństwa:

ZŁOTY MEDAL

1. Volkswagen Transporter T6.1 (65%)                       

2. Ford Transit (63%)

3. Mercedes-Benz Vito (61%)

SREBRNY MEDAL

4. Ford Transit Custom (58%)

5. Mercedes-Benz Sprinter (52%)

6. Peugeot Expert (44%)

6. Volkswagen Crafter (44%)

8. Opel Vivaro (42%)

BRĄZOWY MEDAL

9. Citroen Jumpy (37%)

10. Toyota Proace (35%)

11. Peugeot Boxer (33%)

12. Citroen Jumper (32%)

13. Iveco Daily (30%)

14. Fiat Ducato (28%)

BRAK REKOMENDACJI

15. Renault Master (16%)

16. Nissan NV400 (12%)

17. Renault Trafic (11%)

18. Opel Movano (7%)

19. Fiat Talento (5%)

Źródło: IBRM Samar
Fot. Euro NCAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *