Powszechna agresja na drodze

Instytut Transportu Samochodowego przeprowadził badania związane z agresywnymi zachowaniami na drodze. Wyniki wskazują, że około 60% respondentów padło ofiarami tego typu zachowania. Taka sama liczba badanych przyznaje, że zdarzyło się im wywołać agresywne zachowania wobec innych uczestników ruchu.

W badaniach wzięło udział 368 osób, którzy byli uczestnikami kursu redukującego liczbę punktów karnych. Statystycznie osoby zgłaszające się na takie szkolenie to mężczyźni w wieku około 37 lat, zatrudnieni w charakterze przedstawiciela handlowego lub kierowcy zawodowego.

W trakcie testów analizie poddano uwarunkowania osobowościowe, takie jak m.in. predyspozycje do popełniania wykroczeń drogowych. Pytano również jakie zachowania według nich są przejawem agresji i ryzyka.

Przeprowadzone badania wykazały, że typowymi przejawami agresji i złośliwości na drodze wśród uczestników ruchu drogowego są m.in.: zajeżdżanie drogi, wrzaski, gestykulacja, nadużywanie „klaksonu”, jazda „na ogonie”, czy ruszanie z „piskiem” opon.

– Rezultaty badań kierowców pojazdów służbowych wskazują, że ok. 60 proc. respondentów padło ofiarą agresywnych zachowań w ruchu drogowym. Co ciekawe, tyle samo badanych deklarowało, że zdarzyło się im wywołać agresję wobec innych uczestników ruchu – wyjaśnia autorka badań dr Ewa Odachowska z Instytutu Transportu Samochodowego.

Powstaje pytanie skąd się biorą agresywne zachowania wśród kierowców, zwłaszcza kierowców pojazdów służbowych? W komunikacie prasowym Instytutu Transportu Samochodowego można przeczytać, że jest to zależne od indywidualnych cech osobowości, równowagi emocjonalnej, poczucia wartości, pewności siebie, czy chęci dominacji i rywalizacji na drodze.

Często jest to też związane ze świadomością o anonimowości lub bezkarności, które są czasami wzmacniane przez  substancje psychoaktywne, także decydują o zachowaniu kierowców. Bardzo silne znaczenie ma też stres. Objawia się to zwłaszcza wśród kierowców pojazdów służbowych, co jest bezpośrednio związane z ich charakterem pracy, gdzie wymagana jest konieczność częstego i szybkiego przechodzenia od głównych zadań zawodowych do czynności związanych z prowadzeniem samochodu.

W sytuacjach stresogennych nie trudno o upust negatywnych emocji, które mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, stąd pomysł na kampanię edukacyjną Instytutu Transportu Samochodowego oraz Škoda Auto Szkoła pod hasłem „Wyładowujesz się!”, która skierowana jest w głównej mierze do kierowców pojazdów służbowych – mówi Mariusz Zbyszyński z Centrum Telematyki Transportu ITS

Kampania jest objęta honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

.