Podnosić kary dla młodych kierowców czy raczej nagradzać za bezpieczną jazdę?

W Wielkiej Brytanii udostępniono aplikację, dzięki której młodzi kierowcy mogą za bezpieczną jazdę otrzymać darmową pizzę lub kawę. To jeden z przykładów zastosowania rekomendacji europejskiego raportu YEARS (Young Europeans Acting for Road Safety), przygotowanego przez Europejską Komisję ds. Bezpiecznego Transportu, który ma zachęcać młodych kierowców do zdobycia większego doświadczenia zanim zdecydują się na zachowania wysokiego ryzyka na drogach.

Według danych zebranych w raporcie YEARS, ponad 3800 młodych ludzi ginie rocznie na drogach Unii Europejskiej. Jest to najczęstsza przyczyna śmierci wśród osób w wieku 18-24 lata. W Polsce w tym przedziale wiekowym występuje najwyższy wskaźnik ofiar na 1 mln populacji. W 2015 r. śmierć poniosły 444 osoby.

Dlatego na szczególną uwagę zasługuje kwestia zdobywania doświadczenia przez młodych kierowców. Dodatkowe kursy doszkalające pozwolą im zdobyć niezbędne doświadczenie praktyczne. Jazda pod okiem np. rodziców może okazać się tutaj niewystarczająca. W raporcie YEARS znalazła się więc propozycja obniżenia dopuszczalnych limitów alkoholu we krwi młodych kierowców, postawienie większego nacisku na inicjatywy edukacyjne kierowane do tej grupy oraz umożliwianie i zachęcanie do korzystania z bezpieczniejszych samochodów.

Jednym z rozwiązań, które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa jazdy wśród młodych kierowców jest aplikacja Shotgun, działająca na terenie Wielkiej Brytanii. Umożliwia monitoring zachowania młodych kierowców, m.in. prędkości i hamowania w czasie każdej podróży. Prawidłowe zachowania na drodze nagradzane są punktami, które pozwalają na odebranie darmowej pizzy, kawy czy biletów do kina.

Źródło: Renault Polska