Jak kierowcy mogą zabezpieczyć się przed wirusem?

Zagrożenie koronawirusem sprawia, że chętniej przesiadamy się do samochodów, unikając skupisk ludzi np. w komunikacji miejskiej. Samochód to teraz faktycznie najbezpieczniejszy środek transportu, pod warunkiem jednak, że pamiętamy o kilku podstawowych zasadach.

Nawet jeśli prowadząc auto kierowca jest odizolowany od czynników zewnętrznych i podróż samochodem pozwala zminimalizować kontakt z innymi osobami, to nie jest ona pozbawiona ryzyka, szczególnie gdy towarzyszą jej niezbędne postoje. Warto zatem zawsze mieć ze sobą w aucie specjalny środek do odkażania skóry. Natomiast podczas podróży w kilka osób, każdy pasażer może użyć maseczki ochronnej. Klasyczna maseczka (typu chirurgicznego) nie chroni użytkownika przed wirusami, ale może znacznie zmniejszyć ryzyko zarażenia innych. Skuteczniejszą ochronę osobistą zapewniają natomiast maseczki klasy FFP3

Czyste klamki i wnętrze

Wirusy i bakterie mogą czaić się na najczęściej dotykanych elementach samochodu. Tak jest np. z klamkami. Okresowo warto przecierać też odpowiednimi preparatami – nieniszczącymi tapicerki – inne kluczowe miejsca w kabinie. Klamki, kierownica czy drążek zmiany biegów to nie wszystko. Elementów samochodu, których zwykle dotykamy podczas jazdy z dużą częstotliwością, jest sporo. To m.in. tapicerka, włączniki kierunkowskazów i wycieraczek, elementy obsługi radia, regulatory siedzeń, schowki, a nawet włącznik świateł awaryjnych, za pomocą którego często komunikujemy się z innymi kierowcami, np. dziękując za przepuszczenie w korku. Przemyślmy więc nasze nawyki za kierownicą i wytypujmy kluczowe obszary.

Do dezynfekcji samochodu najlepiej posłużą środki zawierające co najmniej 70% roztwór alkoholu izopropylowego i ściereczki z mikrofibry lub gotowe chusteczki dezynfekujące. Podczas czyszczenia tapicerki należy zachować dodatkową ostrożność, bo zbyt intensywne czyszczenie alkoholem może odbarwić materiał. Natomiast skórzane powierzchnie po oczyszczeniu należy pokryć środkami do ochrony skóry. Warto też pamiętać, aby po zdezynfekowaniu samochodu koniecznie go przewietrzyć.

Bezpieczne tankowanie

Stacje paliw to miejsca, przez które każdego dnia przejeżdżają setki zmotoryzowanych. Zadbajmy o to, by tankować w sposób bezpieczny dla zdrowia. Prawie wszystkie stacje posiadają rękawiczki jednorazowe przy dystrybutorach. Ich głównym celem jest ochrona rąk przed brudem, ale chronią one również przed zarazkami. Pistolet dystrybutora jest codziennie dotykany przez wiele osób i dlatego, szczególnie teraz, warto zakładać ochronne rękawiczki. W miarę możliwości należy też napełnić zbiornik do pełna, aby nie wracać w najbliższym czasie na stację. Dobrym pomysłem jest stacja samoobsługowa lub taka, która oferuje płatność za pomocą aplikacji. – Jeśli na stacji pracuje personel, należy zachować odpowiedni odstęp od pracownika i zapłacić kartą zbliżeniową lub telefonem komórkowym. Po wszystkim trzeba dokładnie umyć ręce lub zdezynfekować je specjalnym środkiem do odkażania skóry, który warto mieć zawsze ze sobą w samochodzie – radzi Jana Parmová, główny lekarz w zakładach Škoda Auto.

Płatności bezgotówkowe pomagają ograniczać kontakt z potencjalnym wirusem na banknotach i monetach. Możliwość takiego płacenia kierowcy mają także np. na bramkach autostradowych.

Czyste powietrze w kabinie

Dbanie o klimatyzację i filtr kabinowy to czynność, którą kierowcy często bagatelizują lub po prostu zaniedbują. Tymczasem zabrudzony filtr czy nieczyszczona klimatyzacja mogą nieść ze sobą daleko idące konsekwencje. – Głównym zadaniem filtra kabinowego jest wyłapywanie zanieczyszczeń z powietrza i filtrowanie go zanim trafi do płuc kierowcy i jego pasażerów. Zapchany i zaniedbany filtr zaczyna gromadzić zanieczyszczenia, które są później wdychane w większej ilości niż zwykle. Wirusem w ten sposób prawdopodobnie się nie zarazimy, ale możemy wystawić się na działanie szkodliwych dla płuc grzybów, a przecież dodatkowe zagrożenie dla układu oddechowego w tym momencie nie jest nam potrzebne – mówi Adam Lehnort, ekspert firmy ProfiAuto.

Dobrym rozwiązaniem w walce z wirusami i bakteriami jest odkażenie układu wentylacji i wnętrza pojazdu przez ozonowanie lub metodą ultradźwiękową.

Bezpieczeństwo w warsztacie

Warsztaty samochodowe powinny szybko przystosować się do nowej rzeczywistości. W obliczu koronawirusa bardzo ważne jest, aby przestrzegane były w nich procedury bezpieczeństwa związane z unikaniem bezpośredniego kontaktu, higieną miejsc pracy, myciem i dezynfekcją. Dystrybutorzy sugerują, aby mechanicy dokonywali zamówień części i akcesoriów za pośrednictwem ich autoryzowanych, internetowych katalogów. Ale również kierowcy mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo swoje oraz mechaników. – Coraz więcej warsztatów stawia na nowoczesną, wirtualną komunikację z klientem. Warto więc poprosić o wstępną wycenę naprawy online. Odwiedzając warsztat, zapytajmy mechanika o procedury i kwestię dezynfekcji pojazdu po naprawie. Płatności dokonujmy za pośrednictwem karty. Nie nalegajmy w tej sytuacji na jazdę próbną po usłudze, jeśli nie jest to niezbędne – radzi Adam Lehnort.

Głównym zaleceniem dotyczącym bezpieczeństwa w czasie pandemii koronawirusa jest ograniczanie kontaktu z innymi ludźmi i pozostanie w domu. Jeśli jednak pojawia się konieczność skorzystania z samochodu, należy koniecznie przestrzegać powyższych zasad, co pomoże nam przetrwać ten trudny okres w zdrowiu.

Oprac. (TSz)
Źródło: Informacje prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *