Europejski dzień bez ofiar na drogach

W tym roku Project EDWARD (European Day Without a Road Death, europejski dzień bez śmierci na drogach) został zaplanowany na 21 września. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpieczeństwa.

Project EDWARD jest wspierany przez europejską komisarz do spraw transportu Violetę Bulc, Komisję Europejską, Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu i Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL, do której należy 30 państw, w tym Polska.

TISPOL apeluje do władz krajów w Europie, aby ograniczenie liczby ofiar było jednym z priorytetów polityki dot. transportu. Codziennie na Starym Kontynencie ginie w wypadkach drogowych ok. 70 osób.

– W ciągu ostatniej dekady znacznie zmalała liczba ofiar wypadków drogowych, ale postęp w tej dziedzinie w ostatnich latach przyhamował. Musimy ponownie skupić naszą uwagę i zwiększyć wysiłki, aby osiągnąć zakładane na 2020 r. cele. Wierzymy, że w słuszność stawiania sobie celów oraz to, że zdecydowane działanie rządów może mieć bardzo duży wpływ na zmniejszenie liczby zabitych i ciężko rannych na drogach – powiedział prezydent TIPSOL Aidan Reid.

Źródło: TIPSOL