Coraz droższe polisy OC

Przez sześć miesięcy tego roku ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC wzrosły średnio o 38% – wynika z badania przeprowadzonego przez mfind.pl. Jeszcze większe różnice zostały zauważone w składkach dla pojazdów z silnikami o dużej objętości skokowej.

Eksperci porównywarki ubezpieczeń mfind.pl obliczyli, że różnica w porównaniu rok do roku jest znacząca. Jeszcze w grudniu 2015 roku kierowcy średnio płacili 618 zł. Natomiast w czerwcu 2016 r. kwota ta wzrosła do 856 zł. Jest to podwyżka o 238 zł, czyli o 38%.

Podwyżki najbardziej odczują właściciele pojazdów z silnikami o dużych objętościach skokowych (powyżej 2 litrów). W czerwcu płacili oni aż o 44% więcej niż pół roku wcześniej. Średnio kwoty wzrosły z 705 zł do 1018 zł.

Przedstawione wyniki potwierdzają prognozy mfind.pl ze stycznia tego roku. Eksperci już wtedy zapowiadali podwyżki spowodowane brakiem rentowności segmentu OC oraz rosącymi świadczeniami za szkody osobowe.

– Zapowiadane wysokie podwyżki cen OC stały się faktem. Codziennie rozmawiamy z klientami, którzy skarżą się na wyższe składki. Szczególnie niekorzystne są oferty odnowieniowe – spotkaliśmy się z przypadkiem, że ubezpieczyciel zaproponował bezszkodowemu kierowcy składkę wyższą o prawie 1000 zł. Jedynym sposobem na oszczędność jest porównanie ofert wielu towarzystw i wybranie tej najtańszej – powiedział Bartosz Salwiński, współzałożyciel i prezes porównywarki ubezpieczeń mfind.pl.

Źródło: mfind.pl