Udany sezon Audi Sport customer racing

Aż 20 tytułów mistrzowskich zdobytych w różnych seriach, 578 trofeów, w tym 237 zwycięstw – tyle w mijającym roku wywalczyli zawodnicy Audi Sport customer racing w ponad 750 wyścigach na całym świecie. Niemiecka firma po raz pierwszy wystawiła cztery modele: Audi RS 3 LMS, a także wersje GT2, GT3 oraz GT4 Audi R8 LMS.

Oprac. Tomasz Szmandra

Dobiega końca jedenasty sezon programu samochodów wyścigowych skierowany do klientów zewnętrznych. Zespoły, które startowały pod symbolem czterech pierścieni mają powody do zadowolenia. Kierowcy ścigający się w Ameryce, Azji, Australii i Europie sięgnęli po aż 20 tytułów, dodatkowo zdobywając 30 zwycięstw w swoich podkategoriach. Wywalczyli także cztery zwycięstwa w klasyfikacji generalnej w międzynarodowych wyścigach długodystansowych. „Bardzo dziękujemy naszym zespołom za to, że Audi Sport kojarzy się ze sportowymi ambicjami i zaangażowaniem” mówi Chris Reinke, szef Audi Sport customer racing. „Warto podkreślić, że nasze pojazdy wygrały jedne z najtrudniejszych serii na świecie, a kilka tytułów trafiło do Audi po raz pierwszy.”

Podczas 24-godzinnego wyścigu w Dubaju załoga Car Collection Motorsport w debiutującym Audi R8 LMS GT3 zostawiła konkurencję w tyle. To samo stało się na torze Nürburgring, gdzie po zwycięstwo sięgnął Audi Sport Team Phoenix. Z kolei Audi Sport Team WRT nie dało się pokonać rywalom podczas 10-godzinnej imprezy na torze Suzuka, a Attempto Racing triumfowało w czasie wyścigu Gulf 12 Hours.

Kierowcy Audi wywalczyli w sumie pięć tytułów podczas wyścigów Niemczech, podczas Central European FIA CEZ, w Tajlandii i Australii oraz osiem zwycięstw w innych seriach. W ciągu 10 lat startów w różnych modelach, w tym w Audi R8 LMS, kierowcy zdobyli 75 ogólnych tytułów. Kolejne triumfy święciły również teamy prowadzące sportową wersję GT4, które zyskały tytuły mistrzowskie w Stanach Zjednoczonych i Francji. Po zaledwie dwóch latach startów model ten pozwolił na wywalczenie siedmiu mistrzostw i jedenastu pierwszych miejsc w innych klasyfikacjach. Nowy sezon zapowiada się bardzo ekscytująco, ponieważ w listopadzie Audi zaprezentowało nową wersję GT4.

Warto też wspomnieć o sukcesach modelu Audi RS 3 LMS. Kierowcy tych samochodów sięgnęli po pięć tytułów, w tym po raz pierwszy w Japonii i we Włoszech, a także siedem innych zwycięstw w klasach. Swój udział w stawce zaznaczyli przedstawiciele modeli czwartej gamy. Choć Audi R8 LMS GT2 debiutowało dopiero na torze w Barcelonie, zdobyło trofeum za trzecią pozycję i w 2020 roku rozpocznie swój pierwszy pełny sezon.

Nowy sezon otworzy 24-godzinny wyścig w Dubaju, rozgrywany w drugim tygodniu stycznia. Dzięki szerokiej gamie modeli, rozbudowanym regionalnym serwisom i wsparciu technicznemu, kierowcy Audi Sport customer racing już teraz szykują się do rywalizacji. Ogromna baza klientów w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce, Azji, Europie oraz w Australii i Nowej Zelandii sprawiają, że Audi Sport customer racing jest potężnym globalnym graczem i stanowi silną konkurencję dla innych zespołów.