Robert Kubica wystartuje w wyścigach serii DTM

Podczas briefingu prasowego w siedzibie PKN Orlen w Warszawie, oficjalnie ogłoszono, że poza rolą kierowcy testowego i rezerwowego w zespole Alfa Romeo w Formule 1, Robert Kubica będzie się ścigał w niemieckiej serii Deutsche Tourenwagen Masters (DTM).

BMW M4 DTM dla polskiego kierowcy, w biało-czerwonych barwach i z reklamami Olrenu, przygotuje francuski zespół ART Grand Prix. W sezonach 2015 i 2016 team z Villeneuve-La-Guyard wystawiał Mercedesy w DTM, pięciokrotnie zdobywając podium w wyścigach z Garym Paffettem (dwa drugie i trzy trzecie miejsca). W końcowej klasyfikacji Brytyjczyk zajmował 9 i 11 lokatę. ART Grand Prix wystawi jedno BMW, tylko dla Kubicy, co podniesie liczbę samochodów tej marki w mistrzostwach do siedmiu. Stawkę uzupełni osiem Audi.

Nowy zespół będzie występował pod nazwą Orlen Team ART, a oficjalnie jego głównym sponsorem będzie Orlen Deutschland. „Sponsoring sportowy to doskonały sposób dotarcia z przekazem do globalnej widowni i wzmocnienia rozpoznawalności marki, co jest kluczowe przy realizowanej przez nas strategii ujednolicenia wizerunku na zagranicznych rynkach. DTM to najważniejsza seria wyścigowa w Niemczech, które są dla nas bardzo istotnym rynkiem. W 2019 roku wypracowaliśmy w tym kraju 464 mln zł zysku operacyjnego, a wartość sprzedaży wzrosła w tym czasie o 4%. Znacząco zwiększyliśmy też marże i sprzedaż pozapaliwową, tylko w ostatnim roku podwajając liczbę bardzo popularnych punktów gastronomicznych Star Connect” – mówił Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

– „DTM od dawna był dla mnie atrakcyjną serią, a grudniowe testy w Jerez sprawiły, że mam apetyt na więcej” – tłumaczy Robert Kubica. – Niecierpliwie czekam na rozpoczęcie nowego rozdziału w mojej karierze w motorsporcie. Uważam, że DTM jest jedną z najmocniejszych i najlepszych serii na świecie. Na testach BMW M4 DTM od razu poczułem się jak w domu. ART Grand Prix od lat jest uznanym zespołem na scenie międzynarodowych wyścigów. Jestem przekonany, że razem wiele osiągniemy. Rzecz jasna, musimy jeszcze zdobyć doświadczenie w porównaniu z tradycyjnymi zespołami z tej serii, ale zamierzamy ciężko pracować, żeby stale się poprawiać. Nie mogę się już doczekać ścigania w DTM.”

DTM, czyli Deutsche Tourenwagen Masters, to najważniejsza seria wyścigowa w Niemczech i najbardziej prestiżowa europejska seria wyścigów samochodów turystycznych. W sezonie 2020 odbędzie się 20 wyścigów na dziesięciu torach w siedmiu krajach Europy. Zawodnicy będą rywalizowali m.in. na tak legendarnych obiektach jak Monza (Włochy), Brands Hatch (Wielka Brytania), czy Nürburgring (Niemcy). Relacje z wyścigów DTM pokazywane są przez telewizje w 50 krajach świata. Sezon rozpocznie się 26 kwietnia na belgijskim torze Zolder, a zakończy 4 października na niemieckim Hockenheimringu. Robert Kubica po raz pierwszy zasiądzie za kierownicą BMW M4 DTM nowego zespołu w dniach 16-18 marca, podczas testów na Monza Eni Circuit

Tomasz Szmandra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *