Orlen Team powiększa skład

Podczas trzeciego już, w ciągu ostatnich trzech tygodni, spotkania w siedzibie PKN Orlen w Warszawie, zaprezentowano cały skład Orlen Team powiększony o wielu utytułowanych sportowców, którzy będą rywalizować na krajowych i międzynarodowych arenach nie tylko w motorsporcie.

Jak już informowaliśmy, poprzednio w stolicy odbyła się konferencja prasowa dotycząca planów startów Roberta Kubicy w niemieckiej serii DTM oraz prezentacja zespołu Alfa Romeo Racing Orlen, w którym polski jedynak w Formule 1 będzie pełnił rolę kierowcy rezerwowego i testowego. Tym razem jednak na spotkanie zaproszono wszystkich reprezentantów startujących w barwach zespołu Orlen z piłkarzami, lekkoatletami, siatkarzami, koszykarzami czy pilotami Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”. Obecni byli także: startujący w motorowodnej Formule 1 (F1H2O) Bartłomiej Marszałek, zdobywca Pucharu Świata w rajdach terenowych – Jakub Przygoński oraz nowi w teamie polskiego koncernu, m.in. aktualny mistrz świata w wyścigach na żużlu – Bartosz Zmarzlik i rajdowi mistrzostwie Polski 2019 – Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Nie zabrakło także najmłodszych adeptów sportu motorowego – członków kartingowej Akademii Orlen Team oraz promotorów serii rozgrywek w tej dyscyplinie: Andrzeja Ościka (Rok Cup Poland) i Pawła Pankiewicza (Rotax Max Challenge).

PKN Orlen jest niezmiennie postrzegany jako najaktywniejszy sponsor wydarzeń sportowych. To wynik naszych przemyślanych działań i umiejętnego łączenia biznesu ze wsparciem polskich sportowców. Dobra kondycja finansowa koncernu, również w segmencie detalicznym, pozwala nam inwestować w zwiększanie świadomości na temat marki Orlen, m.in. poprzez sponsoring sportu. Sport ma fundamentalny wpływ na wizerunek całego kraju – Formuła 1, DTM, Igrzyska Olimpijskie to wydarzenia oglądane przez miliardy ludzi na całym świecie. Produkty Grupy Orlen trafiają do ponad 100 krajów na 6 kontynentach, a 60 proc. przychodów jest generowanych poza granicami kraju. Dlatego dążymy do wzmacniania rozpoznawalności naszej marki na świecie – tłumaczył Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Polskie firmy osiągając zyski mogą inwestować w rozwój polskiego sportu. Dobrym przykładem jest PKN Orlen, który osiąga bardzo dobre wyniki finansowe i jednocześnie aktywnie promuje polską markę na arenie międzynarodowej poprzez sponsoring sportowy. Jestem dumny, że m.in. dzięki zawodnikom wspieranym przez PKN Orlen, Polska ma silną pozycję na sportowej mapie świata. Życzę im kolejnych sukcesów  – powiedział prezydent RP Andrzej Duda, który już po raz drugi gościł na konferencji dotyczącej sportowej działalności koncernu.

Jeżeli chodzi o same tylko sporty motorowe, to Orlen Team wspiera zawodników nie tylko z Polski, ale i z Czech, Niemiec oraz Węgier. Oprócz Kuby Przygońskiego i jego niemieckiego pilota Timo Gottschalka, w rajdach terenowych w barwach Orlenu wystartują motocykliści: Adam Tomiczek i Maciej Giemza (Puchar Świata Baja i Cross Country), jeżdżący na quadzie Kamil Wiśniewski (wybrane rajdy terenowe), Czesi Martin Prokop oraz Viktor Chytka (Puchar Świata Baja i Cross Country). W RSMP powalczą Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel w Volkswagenie Polo R5, a bliźniaczym samochodem w mistrzostwach Czech wystartuje Jan Černý. Z kolei znana z występów w wyścigowej serii Kia Platinum Cup – Węgierka Adrienn Vogel, wystąpi w czterech rundach Rajdowych Mistrzostw Europy za kierownicą Forda Fiesty R2T.

 – W tym sezonie będę łączył starty w bardzo wymagającej serii DTM w Orlen Team ART z rolą kierowcy rezerwowego Alfa Romeo Racing Orlen. Wszystkie przygotowania idą zgodnie z harmonogramem, jesteśmy po testach Formuły 1 w Barcelonie, przed nami początek sezonu w Australii, a potem testy DTM. Moim celem zawsze była rywalizacja na najwyższym poziomie, a praca w obu zespołach daje mi taką możliwość – powiedział Robert Kubica, pierwszy i jedyny jak dotąd polski kierowca w Formule 1.

Bardzo się cieszę, że będę mógł reprezentować Orlen Team w Polsce i na arenie międzynarodowej oraz dalej rozwijać się dzięki wsparciu koncernu. Mam nadzieję,  że wspólnie wiele osiągniemy, a kibice jak najczęściej po moich startach będą mogli słuchać Mazurka Dąbrowskiego. Miałem już okazję do rozmów z innymi zawodnikami zespołu, m.in. z Robertem Kubicą i Kubą Przygońskim, z którymi złapałem świetny kontakt – zdradził Bartosz Zmarzlik, mistrz świata w wyścigach na żużlu.

Dzięki rozpoczęciu współpracy z PKN Orlen, w sezonie 2020 staniemy wraz z Szymonem na starcie Rajdowych Mistrzostw Europy Juniorów FIA ERC. Wystartujemy naszą Škodą Fabia R5 EVO w sześciu rajdach cyklu zaliczanych do tej klasyfikacji, a także w kończącym sezon Rajdzie Barbórka Warszawska. Cieszymy się, że zostaliśmy objęci wsparciem PKN Orlen, a także z tego, że wszyscy nasi dotychczasowi partnerzy: Škoda Polska, Volkswagen Financial Services, Michelin, Rallyshop oraz Rożek Brokers Group zostają z nami w tym wyjątkowym projekcie. Dziękujemy za zaufanie i wierzymy, że krok po kroku będziemy w stanie dawać coraz więcej powodów do radości naszym kibicom i partnerom – powiedział Mikołaj Marczyk.

Obok bolidu Formuły 1 zespołu Alfa Romeo Racing Orlen i BMW M4 DTM Orlen Team ART podczas konferencji zaprezentowano m.in. samochód driftowy Kuby Przygońskiego, Ford Raptor czeskiego kierowcy Martina Prokopa z Rajdu Dakar, Skodę Fabię R5 Miko Marczyka i Szymona Gospodarczyka, motocykle żużlowe Bartosza Zmarzlika oraz wyścigową łódź Bartłomieja Marszałka.

Tomasz Szmandra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *