Najbardziej udany rok w historii Škoda Motorsport

Miniony sezon w sportach motorowych Škoda zakończyła  z wieloma sukcesami. Dzięki wygranej załogi Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen oraz punktom zdobytym przez Jana Kopeckiego i Jana Hlouška, zespół Škoda Motorsport triumfował w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata kategorii WRC 2 Pro. Czeska marka zdobyła również mistrzowski tytuł w Polsce za sprawą Miko Marczyka i Szymona Gospodarczyka.

Zwycięstwo, tym razem w kategorii WRC 2 dla zespołów prywatnych, zdobyła francuska załoga w składzie: Pierre-Louis Loubet i Vincent Landais. Na mistrzowskim poziomie uplasowała się także polska załoga Škody: Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz zdobyli tytuły mistrzów Polski w Klasie 2. Ponadto Škoda Polska Motorsport zakończyła tegoroczną rywalizację jako mistrz Polski w klasyfikacji zespołów producenckich.

– Wreszcie mogę śmiało powiedzieć: misja zakończona. Osiągnęliśmy każdy cel, który postawiliśmy sobie na rok 2019. Z sukcesem udało nam się wprowadzić na rynek nowy model Fabia R5 evo, Kalle i Jonne zdobyli tytuł WRC 2 Pro, a Škoda zwyciężyła w klasyfikacji generalnej kategorii producentów WRC 2 Pro – podkreślił Michał Hrabánek, szef Škoda Motorsport. – Sukces ten nie byłby możliwy bez silnego zaangażowania zarządu, naszych inżynierów, mechaników i wszystkich pracowników Škody, którzy wspierając nas pozwolili, aby motorsport stał się ważną częścią DNA marki. Jestem dodatkowo szczęśliwy mogąc obserwować zwycięstwa naszych klientów: Pierre-Louisa Loubeta i Vincenta Landaisa, którzy za kierownicą Fabii R5 evo zdobyli tytuł w kategorii WRC 2 dla zespołów prywatnych.

Tegoroczny sezon Škoda rozpoczęła od wprowadzenia na rynek wiosną nowego samochodu rajdowego. Fabia R5 evo już w pierwszym roku startów okazała się modelem, który trudno pokonać.

Ogólnoświatowy sukces ŠKODY potwierdziło także zwycięstwo załogi Chris Ingram/Ross Whittock (GBR/GBR) w mistrzostwach Europy (ERC). Filip Mareš i Jan Hloušek (CZE/CZE) zdobyli z kolei mistrzowski tytuł w klasyfikacji Juniorów ERC 1. Załogi ŠKODY zwyciężyły także w mistrzostwach Afryki i strefy NACAM (Ameryka Północna i Środkowa). Zespoły klienckie ŠKODY zdobyły oprócz tego łącznie 23 tytuły w mistrzostwach narodowych. W Polsce, w barwach Škoda Polska Motorsport, najmłodszym w historii rajdowym mistrzem Polski został Miko Marczyk pilotowany przez Szymona Gospodarczyka.

Udana kampania międzynarodowa Škody wpływa na rosnące zainteresowanie klientów działaniami marki w obszarze motorsportu. Do dziś sprzedano zespołom prywatnym i klientom z całego świata ponad 320 rajdowych Fabii R5.

– Po udanym 2019 r. w przyszłych działaniach marki jeszcze większy nacisk zostanie położony na wspieranie młodych sportowców i odpowiadanie na potrzeby naszych klientów. Dzięki nowej, szybkiej i niezawodnej Škodzie Fabia R5 evo, dysponujemy samochodem odpowiednim, aby konkurować w światowych rajdach na najwyższym poziomie i wraz z naszym wspaniałym zespołem uczynić 119 rok w historii motorsportu Škody jeszcze bardziej udanym – komentuje Christian Strube, dyrektor ds. rozwoju technicznego Škoda Auto.