Mitsubishi Eclipse Cross wystartuje w rajdzie Dakar 2019

Chociaż zespoły fabryczne Mitsubishi Motors nie angażują się już w sporty motorowe, to 12 zwycięstw w rajdzie Dakar i 5 tytułów mistrzowskich w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata (WRC) nadal są znakiem rozpoznawczym marki i stanowią o jej wyjątkowej reputacji.

Hiszpański duch sportu
Lokalni dystrybutorzy Mitsubishi Motors zawsze odgrywali ważną rolę, począwszy od przełomowej decyzji podjętej we wczesnych latach 80 przez SONAUTO we Francji, aby wziąć udział w Rajdzie Dakar w ówczesnym Pajero, aż do obecnego wsparcia udzielonego przez Mitsubishi Motors Spain lokalnej zawodniczce, Cristinie Gutierrez, która zasiądzie za sterami prototypu Eclipse Cross (T1 proto) w tegorocznej edycji rajdu Dakar, który odbędzie się w dniach 6-17 stycznia 2019 roku. Wspólnie z hiszpańskim pilotem Pablo Huete,26-letnia zawodniczka, będąca ambasadorką programu bezpieczeństwa Vial Fun, wspieranego przez Santander Consumer Finance, zmierzy się z Dakarem, który zapowiada się na co najmniej tak samo trudny, jak poprzednie edycje. Trasa licząca ponad 5 000 km, została podzielona na dziesięć etapów, z których 70% przebiega po pustyni.

Cristina wystąpi w Dakarze po raz trzeci, po startach w 2017 oraz w 2018 roku, kiedy dotarła do mety jako najwyżej sklasyfikowana kobieta. Po intensywnych przygotowaniach jest gotowa podjąć wyzwanie: „Jak zawsze, gdy przychodzi zmierzyć się z Dakarem, masz nie tylko wielkie oczekiwania, ale czujesz także ogromny respekt. Moim głównym celem jest to, aby po raz trzeci z rzędu ukończyć ten najtrudniejszy rajd na świecie. Jednak nowy samochód i nowy zespół pozwolą nam konkurować z rywalami na najtrudniejszych etapach Dakaru. Jasne, że po dwóch latach doświadczeń, jestem również bardzo podekscytowana tegorocznym występem” .

Mega-Eclipse Cross
Stawiając sobie za cel miejsce na mecie wśród 20 najlepszych kierowców, Cristina Gutiérrez pojedzie w 41 edycji Rajdu Dakar prototypem Mitsubishi Eclipse Cross T1.

„Dla mnie jest to duży krok naprzód w porównaniu do poprzednich lat – mówi zawodniczka. „Możesz jeździć tym samochodem bardzo szybko, a jednocześnie łatwiej pokonywać przeszkody, gdyż ma on wyjątkowe możliwości terenowe. Biorąc pod uwagę design doskonale wyglądającej wersji seryjnej Eclipse Cross, nasza rajdówka prezentuje się wspaniale: to najbardziej spektakularny samochód, jaki kiedykolwiek prowadziłam. Naprawdę przyciąga uwagę!”

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

 • STALOWA WIELORUROWA KLATKA BEZPIECZEŃSTWA,
 • KAROSERIA Z WŁÓKNA WĘGLOWEGO
 • NIEZALEŻNE ZAWIESZENIE Z PODWÓJNYMI WAHACZAMI I SPRĘŻYNAMI ŚRUBOWYMI (PRZÓD I TYŁ)
 • PODWÓJNE AMORTYZATORY NA KAŻDE KOŁO, O REGULOWANEJ SILE TŁUMIENIA ZE STABILIZATOREM
 • MECHANIZM RÓŻNICOWY O OGRANICZONYM POŚLIZGU LSD (PRZÓD I TYŁ)
 • STAŁY NAPĘD 4WD, CENTRALNY MECHANIZM RÓŻNICOWY
 • 6-STOPNIOWA, SEKWENCYJNA SKRZYNIA BIEGÓW
 • ELEKTRYCZNE WSPOMAGANIE UKŁADU KIEROWNICZEGO
 • WENTYLOWANE TARCZE O ROZMIARZE 280 MM Z 4-TŁOCZKOWYMI ZACISKAMI Z PRZODU I Z TYŁU
 • SILNIK: 340 KM/700 Nm przy 3 500 obr./min.
 • BAK PALIWA: 350 litrów
 • WAGA: 1,850 kg

Występ Cristiny w Dakarze można śledzić na stronie: https://www.cristinagutierreztt.com/

źródło: Mitsubishi