Mercedes-AMG Motorsport wystartuje w DTM

Mercedes-AMG Motorsport poszerzy swój program aktywności w wyścigach aut kategorii GT i będzie weźmie udział w niemieckich mistrzostwach DTM. W inauguracyjnym sezonie odświeżonej serii o zwycięstwa i tytuły będą rywalizować liczne zespoły klientów startujące samochodami z Affalterbach.

Podobnie jak w poprzednich latach harmonogram wyścigów klientów Mercedes-AMG obejmuje również szereg innych cenionych serii oraz międzynarodowe klasyki motorsportu. Stałe pozycje w kalendarzu zajmują 24-godzinne maratony na torach Nürburgring i Spa oraz rundy mistrzostw GT World Challenge Europe, Intercontinental GT Challenge i oczywiście ADAC GT Masters – a każda z nich przyciąga czołowych zawodników.

Nawiązać do tradycji

W 2021 roku Mercedes-AMG Motorsport chce kontynuować swoją udaną historię w DTM – z jedenastoma tytułami mistrzowskimi kierowców, czternastoma tytułami dla zespołów i siedmioma dla producentów. W zmodyfikowanej serii sprinterskiej od tego sezonu – rozpoczynającego się w połowie czerwca na słynnym torze Monza – będą brać udział także pojazdy zgodne z regulaminem kategorii GT3.

Aktualne plany zakładają, że o punkty w DTM zawalczą liczne prywatne zespoły klientów korzystające z Mercedesów-AMG GT3. Równie silny nacisk AMG położy na liczne serie i słynne wyścigi długodystansowe, w których w sezonie 2021 kilka zespołów klientów będzie rywalizować z rozszerzonym wsparciem fabrycznym. Poza legendarnymi 24-godzinnymi maratonami na torach Nürburgring i Spa-Francorchamps będą to wyścigi wytrzymałościowe w ramach Intercontinental GT Challenge (IGTC), a także wyścigi GT World Challenge i Nürburgring Endurance Series (NLS).

Ponownie w wyścigowym programie Mercedes-AMG dla klientów kluczową rolę odegra ADAC GT Masters. W ub.r. każdy z czterech startujących w tej serii zespołów klientów AMG miał na koncie wygrany wyścig. W sezonie 2020 żaden inny producent nie odniósł większej liczby zwycięstw.

Na początek Dubaj

Jeśli chodzi o wyścigi GT, tegoroczny program Mercedes-AMG Motorsport miał bardzo udany początek – z klasowym triumfem w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju i historycznym podwójnym zwycięstwem w otwierającej sezon rundzie IMSA WeatherTech SportsCar Championship na torze Daytona.

Znany jest już skład kierowców, którzy w 2021 r. będą ścigać się w ekipach AMG na torach całego świata. Po raz kolejny lista zawodników obejmuje najbardziej znane i cenione nazwiska w świecie międzynarodowych wyścigów GT. Podobnie jak w ubiegłym roku za kierownicą Mercedesów-AMG GT3 zasiądą: Maximilian Buhk, Maro Engel, Maximilian Götz, Thomas Jäger i Luca Stolz (wszyscy Niemcy) oraz Raffaele Marciello (Włochy). W nowym sezonie do składu dołączył Daniel Juncadella (Hiszpania) – były zawodnik DTM, który w 2015 r. zdobył już doświadczenie jako kierowca Mercedesa SLS AMG GT3. W ub.r. 29-latek wystartował Mercedesem-AMG GT3 w 24-godzinnym ADAC TOTAL 24h-Rennen na torze Nürburgring i mimo długiej przerwy w wyścigach GT był jednym z najszybszych na legendarnej Północnej pętli toru. Do aktualnej załogi należy też 26-letni Francuz Jules Gouno, który w 2017 r. sześciokrotnie stawał na podium w swojej klasie, rywalizując w Blancpain GT Series w barwach zespołu AKKA ASP Customer Racing Team. W tym samym sezonie Gounon zdobył tytuł mistrzowski ADAC GT Masters i zapewnił sobie zwycięstwo w 24-godzinnym maratonie na Spa-Francorchamps.

W wybranych wyścigach, takich jak 24-godziny Nürburgring czy rundy Intercontinental GT Challenge, dodatkowe wsparcie prywatnym ekipom zapewnią inni doświadczeni zawodnicy.

Większe zaangażowanie w e-sport

W nowym sezonie Mercedes-AMG GT3 będzie częstym gościem także na wirtualnych torach. Już w ubiegłym roku cyfrowa wersja GT3 z Affalterbach pomogła odnieść e-sportowy sukcesu wielu zespołom i kierowcom. Adam Christodoulou, Daniel Juncadella i Raffaele Marciello, którzy rywalizują również w „prawdziwym” świecie motorsportu, w 2021 r. będą walczyć w wybranych wyścigach na symulatorach i po raz pierwszy otrzymają wsparcie od Daniela Morada (Kanada), znanego profesjonalnego specjalisty od symulatorów.

Stefan Wendl, szef programu wyścigowego dla klientów Mercedes-AMG powiedział: „W tym roku znów możemy liczyć na naszych świetnych kierowców. Jestem przekonany, że w najlepszy możliwy sposób wspieramy nasze zespoły w ich globalnych aktywnościach – i że mamy wszystko, czego potrzeba do odnoszenia zwycięstw. Naszym celem jest zdobycie tytułów mistrzowskich na wszystkich kontynentach, a w szczególności liderowanie w 24-godzinnych maratonach, co zresztą udowodniliśmy już na torze Daytona. Do mocno obstawionych serii, w których byliśmy obecni w ubiegłym roku, dołączy teraz DTM – kolejna seria o długiej tradycji. Sądzę, że jesteśmy na bardzo dobrej pozycji, jeśli chodzi o wszystkie nadchodzące występy Mercedesów-AMG GT3 i GT4, zarówno na prawdziwych torach, jak i w wyścigach na symulatorach”.

Oprac. Tomasz Szmandra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *