KIA PLATINUM CUP 2019 – Węgierski Pierścień na inaugurację sezonu

Na znanym z wyścigów Formuły 1 węgierskim torze Hungaroring rozpoczyna się nowy sezon Kia Platinum Cup – najważniejszej i najpopularniejszej polskiej serii w wyścigach samochodowych. W tym roku zawodnicy będą rywalizować w 12 wyścigach na sześciu europejskich torach.

Polskie przedstawicielstwo koreańskiej firmy od dawna promuje swoje samochody poprzez wyścigi. Wystarczy przypomnieć, że w latach 2006 – 2010 w Pucharze Kia najpierw starowały ówczesne modele Picanto (z pięciodrzwiowym nadwoziem), a następnie większe Cee’dy. Natomiast od sezonu 2012 w rywalizacji uczestniczyły trzydrzwiowe Picanto, które w ubiegłym roku zostały zastąpione najnowszymi modelami z pięciodrzwiowym nadwoziem. Oczywiście wszystkie startujące samochody zostały poddane niezbędnym modyfikacjom. Zamontowano w nich m.in. klatki bezpieczeństwa, kubełkowe fotele, sytem gaśniczy oraz inne elementy mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierowcy.

Wyścigi Kia Platinum Cup od lat są jedyną polską jednomarkową serią wyścigową, która zapewnia młodym kierowcom tak duże szanse rozwoju, a przy tym jest najtańszą w Europie międzynarodową kategorią w tej dyscyplinie. Mistrzostwa Polski Kia Picanto od ponad dekady przyciągają na start utalentowanych zawodników, którzy następnie z powodzeniem kontynuują sportowe kariery w innych seriach wyścigowych. W tegorocznym sezonie zaplanowano sześć rund, które zostaną rozegrane pod egidą FIA (Międzynarodowej Federacji Samochodowej). Rywalizacja rozpocznie się od Hungaroringu, na którym uczestnicy Mistrzostw Polski Kia Picanto po raz pierwszy pojawili się już w 2007 roku i od tego czasu inauguracja sezonu zwykle odbywa się na torze pod Budapesztem. – Hungaroring jest drugim domem Kia Platinum Cup. Węgierscy kibice mogą oglądać wyścigowe Picanto już od 2007 roku i co ważniejsze, wielu z nich mocno dopinguje naszą serię. Ponadto w ten sam weekend na torze rywalizują kierowcy z mistrzostw świata samochodów turystycznych, które od zeszłego roku zostały przemianowane na puchar świata – WTCR. Cieszy nas tak dobra współpraca z organizatorami, którzy zawsze chętnie zapraszają nas na otwarcie sezonu – tłumaczy Wojciech Szyszko, dyrektor zarządzający Kia Motors Polska.

Drugą areną zmagań wyścigowych Picanto będzie austriacki Red Bull Ring, na który kierowcy tej serii wrócili w ubiegłym roku. Krótkie okrążenie i zwłaszcza pierwszy, trudny technicznie zakręt wymagają od zawodników maksymalnej koncentracji i walki o każdy milimetr toru. Runda KPC w Styrii będzie towarzyszyć Mistrzostwom Europy Strefy Centralnej.

Pierwszą połowę sezonu zakończą wyścigi na krajowym podwórku, czyli na Torze Poznań, gdzie podobnie jak w Austrii, rywalizować będą również uczestnicy FIA Central European Zone Championship. Zmagania na jedynym funkcjonującym obecnie wyścigowym obiekcie nad Wisłą, będą także idealną okazją do obejrzenie rywalizacji w Kia Platinum Cup przez polskich kibiców. Podobnie jak w ubiegłym roku organizatorzy planują zaprosić do stolicy Wielkopolski Kubę Przygońskiego, który podczas swojej ostatniej wizyty na rundzie KPC zachwycił publiczność pokazem driftu.

Drugą część sezonu rozpocznie weekend na położonym niedaleko Bratysławy Slovakiaringu, gdzie wyścigowe Picanto spotkają się z ciężarówkami rywalizującymi w serii FIA ETRC. Po wakacyjnej przerwie wyścigowa karawana przeniesie się do czeskiego Mostu i ponowne będzie towarzyszyć uczestnikom mistrzostw Europy ciągników siodłowych.

Po rocznej przerwie, finał sezonu ponownie odbędzie się w Świątyni Szybkości, czyli na legendarnym torze Monza, gdzie zawodnicy Kia Platinum Cup ścigali się już w latach 2016-2017. W ten sam weekend na obiekcie pod Mediolanem odbędzie się także runda FIA International GT Open.
Monza to wręcz świętość dla wielu fanów motorsportu. Dla nas jest to okazja do zaprezentowania się na kultowym torze, gdzie jesteśmy dopingowani przez entuzjastycznych włoskich fanów, co zawsze wzbudza u mnie poczucie dumy. Projekt, który organizujemy już od 2006 roku jest najdłużej istniejącym w Polsce serialem motorsportowym, czego nie dokonalibyśmy bez naszych partnerów. Mamy nadzieję, że na koniec roku wszyscy będziemy mogli zgodnie stwierdzić, że był to kolejny wspaniały sezon, pełen sportowych emocji – powiedział Wojciech Szyszko.

Jeżeli chodzi o zmiany regulaminowe, to w tym roku samochody startujące w KPC muszą być wyposażone w bezpieczne zbiorniki paliwa z homologacją FIA. Przygotowane do wyścigów Picanto kosztuje 59 370 zł dla zawodników, którzy startowali już w poprzednich sezonach oraz 65 470 zł dla debiutantów.

Organizatorzy serii utrzymali obowiązujące w poprzednich sezonach pakiety świadczeń dla zawodników, czyli: nagrody finansowe po każdej rundzie oraz dla zdobywców tytułów mistrzowskich (pierwsza trójka klasyfikacji generalnej sezonu). Łączna pula nagród w tym roku wynosi ponad 125 tysięcy złotych. Oprócz tego uczestnicy mają zagwarantowane wsparcie „produktowe” ze strony sponsora tytularnego mistrzostw (paliwo, oleje, nagrody za tytuły) oraz wsparcie ze strony Kia Motors Polska (rabat 40% na części seryjne, treningi bezpłatne na każdej rundzie, zaplecze, catering, odzież KPC, stałe ceny części sportowych oraz obsługa i działania mediowe).

Pierwszy tegoroczny wyścigowy weekend rozpocznie się dwoma 30-minutowymi sesjami treningowymi, które zaplanowano na piątek na godzinę 16:00 oraz w sobotę o 9:00. W sobotę odbędą się też kwalifikacje. Pierwsza z nich, 20-minutowa sesja rozpocznie się o 11:10. Na 14:25 zaplanowano 15-minutowe Q2, a walka o pole position rozegra się między 16:45 a 16:55. W niedzielę kierowcy Picanto zaliczą dwa wyścigi (po 12 okrążeń każdy) o 9:15 oraz o 13:30.

Warto przypomnieć, że partnerem strategicznym Kia Motors Polska przy organizacji Mistrzostw Polski Kia Platinum Cup jest firma Orlen Oil, a projekt wspomagają także Bank BNP Paribas i Kumho Tire.

TERMINY KIA PLATINUM CUP 2019

  1. 27-28.04 Hungaroring (Węgry)
  2. 18-19.05 Red Bull Ring (Austria)
  3. 08-09.06 Tor Poznań (Polska)
  4. 06-07.07 Slovakiaring (Słowacja)
  5. 31.08-01.09 Autodrom Most (Czechy)
  6. 10-12.10 Monza (Włochy)