Kajetanowicz i Szczepaniak wygrali Rajd Portugalii

W drugim tegorocznym starcie w mistrzostwach świata Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia Rally2 evo) ponownie triumfowali w kategorii WRC 3, wygrywając siedem odcinków specjalnych. W klasyfikacji generalnej Rajdu Portugalii jako pierwsi na mecie zameldowali się Elfyn Evans i Scott Martin (Toyota Yaris WRC).

Ostatni, niedzielny etap składał się z pięciu odcinków specjalnych, w tym kultowej próby Fafe, która zakończyła zmagania w formie dodatkowo punktowanego Power Stage’a. Kajetanowicz i Szczepaniak wystartowali do rywalizacji ostatniego dnia rajdu jako wiceliderzy, ze stratą trzech sekund do prowadzących Yohana Rossela i Alexandre Corii. Jednak już na pierwszej próbie zbliżyli się do Francuzów na nieco ponad sekundę, a po wygraniu kolejnego odcinka wyszli na prowadzenie i od tej chwili już tylko powiększali swoją przewagę, finiszując na 13 miejscu w klasyfikacji generalnej i pierwszym w WRC 3.

Zwycięstwo w debiucie smakuje podwójnie! Mieliśmy bardzo dobre tempo od samego początku i szczerze mówiąc, nie spodziewałem się tego. Podchodziłem do tego rajdu z wielką pokorą, a jednak wygrywaliśmy odcinki specjalne i cisnęliśmy do samego końca. Nie ustrzegliśmy się błędów, wczoraj straciliśmy pozycję lidera, ale dziś udało się ją odzyskać. Od początku mówiłem sobie – jedź, bądź skoncentrowany i nie myśl o tym co niepotrzebne. Dziękuję mojemu zespołowi Lotos Rally Team, który spisał się fantastycznie, dla nich ten rajd także był wielkim wyzwaniem. Nie mogę również zapomnieć o wsparciu naszych kibiców, przyjaciół i rodzin, którym mam nadzieję, sprawiliśmy wielką radość! Za tydzień będziemy już na Sardynii, bo jak przystało na mistrzostwa świata, tempo jest zawrotne pod każdym względem – powiedział na mecie Kajetan Kajetanowicz.

W klasyfikacji generalnej rajdu triumfowali Elfyn Evans i Scott Martin w Toyocie Yaris WRC przed załogą Dani Sordo i Borja Rozada w Hyundaiu i20 Coupe WRC (+28,3 s) i Sebastienem Ogierem i Julienem Ingrassią w drugiej Toyocie Yaris WRC (+1:23.6). W klasyfikacji mistrzostw świata na pozycji liderów utrzymali się Ogier i Ingrassia, którzy mają 79 punktów, o dwa więcej od kolegów z japońskiego zespołu Evansa i Martina, natomiast trzecie miejsce zajmują Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 Coupe WRC) z 57 punktami na koncie.

Wyniki Rajdu Portugalii w kategorii WRC 3:

1. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska) Škoda Fabia Rally2 evo 3:52:49,7 s

2. Rossel/Coria (Francja) Citroën C3 Rally2 +5,6 s

3. Ingram/Whittock (Wielka Brytania) Škoda Fabia Rally2 evo +55,3 s

4. Ciamin/Roche (Francja) Citroën C3 Rally2 +1:31,5 s

5. McErlean/Williams (Irlandia/Wielka Brytania) Hyundai i20 R5 +4:10,8 s

6. Zaldivar/del Barrio (Paragwaj/Hiszpania) Škoda Fabia Rally2 evo +5:07,7 s

Klasyfikacja WRC 3 po czterech rundach:
1. Yohan Rossel (Francja) 70 pkt., 2. Kajetan Kajetanowicz (Polska) 56, 3. Nicolas Ciamin (Francja) 49, 4. Teemu Asunmaa (Finlandia) 28, 5. Chris Ingram (Wielka Brytania) 28, 6. Emil Lindholm (Finlandia) 27.

Tomasz Szmandra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *