24 godziny Le Mans. Kibicujemy Polakom!

W najbliższy weekend na Circuit de la Sarthe odbędzie się kolejna edycja słynnego wyścigu 24 godziny Le Mans. W tym arcytrudnym, dobowym maratonie, zadebiutuje Robert Kubica jeżdżący w sponsorowanym przez PKN Orlen belgijskim zespole WRT, natomiast Kuba Śmiechowski reprezentujący polski team Inter Europol Competition już po raz trzeci wystartuje we francuskim klasyku.

Tomasz Szmandra
Fot. Inter Europol, WRT

W środę i czwartek, na Circuit de la Sarthe odbyły się sesje treningowe i kwalifikacyjne. Piątek jest dniem odpoczynku od zajęć na torze, a w sobotę, po przedpołudniowej krótkiej sesji rozgrzewkowej Warm up, o godzinie 16.00 rozpocznie się wyścig. Przedtem jednak będzie miała miejsce tradycyjna ceremonia otwarcia zawodów, która zawsze jest wielkim widowiskiem.

Będzie to już trzeci start zespołu Inter Europol Competition w Le Mans, ale pierwszy samochodem marki Oreca (wcześniej był Ligier). Kierowcy zespołu: Alex Brundle, Renger van der Zande i Kuba Śmiechowski to doświadczone trio w wyścigach długodystansowaych. W najliczniej obsadzonej kategorii LMP2 będzie rywalizować 25 załóg, w tym po raz pierwszy Robert Kubica, który w tegorocznym sezonie nie tylko pełni rolę kierowcy testowego i rezerwowego w zespole Formuły 1 Alfa Romeo Racing Orlen, ale także startuje w European Le Mans Series za kierownicą Oreci zespołu WRT.

„To unikalne miejsce, niosące za sobą historię. Słyszałem o nim od wielu kierowców i szczerze mówiąc w niedzielę byłem zaskoczony, jak dużą przyczepność mieliśmy. Najmniejsza przyczepność była na regularnej nitce toru, a nie drogowej, co było dużym zaskoczeniem. Widać jednak, że jest to tor, na którym możesz sporo zyskać podejmując duże ryzyko, ale również dużo stracić. Wyzwaniem będzie nocna jazda, dotychczas miałem niewiele okazji do jazdy w takich warunkach, jednak nie jest to otoczenie, do którego jestem przyzwyczajony. Z pewnością mentalnie będzie to duże wyzwanie” – zapowiada Kubica.

Podczas kwalifikacji zespół WRT w składzie Robert Kubica, Louis Delétraz i Yifei Ye zaprezentował się bardzo dobrze awansując do finałowej sesji tzw. Hyperpole. Tutaj Szwajcar Louis Delétraz był zaledwie o 0,520 sekundy wolniejszy niż António Félix da Costa, który był najszybszy w klasie LMP2. Alex Brundle reprezentujący w kwalifikacjach zespół Inter Europol Competition niż zdołał awansować do sesji Hyperpole i zajął 18. w klasie oraz 23. w generalce. Wojciech Śmiechowski, który jest kierowcą i zarazem szefem Inter Europol Competition, tłumaczył, że tłok na torze uniemożliwił Brundle’owi w uzyskaniu lepszego czasu, a jego zdaniem czołowa szóstka w klasie była w zasięgu polskiego zespołu.

W klasyfikacji generalnej i najszybszej kategorii Hypercar, Kamui Kobayashi już po raz czwarty uzyskał najlepszy wynik w kwalifikacjach, a Toyota zdobyła siódme pole position w Le Mans i piąte z rzędu. Japończyk wyprzedził swojego kolegę z zespołu Brendona Hartleya o 0,295 oraz Nico Lapierre’a (+1,674) z teamu Alpine.

„Szczerze mówiąc, nie myślę o tym, jakie mamy szanse i na jakim miejscu możemy dojechać do mety. Wolę ukończyć wyścig na 5. miejscu mając świadomość, że zrobiliśmy wszystko co mogliśmy niż ukończyć np. na 4. pozycji, wiedząc, że popełniliśmy błędy czy podjęliśmy złe decyzje. Kiedy wiem, że wszystko poszło gładko, zawsze czuję się lepiej i to daje większego kopa na przyszłość”– powiedział przed swoim debiutem w tym legendarnym wyścigu Kubica.

Wyniki kwalifikacji Hyperpole i czołówka ustawienia na starcie wyścigu:

1. Mike Conway/Kamui Kobayashi/José María López (GB/J/RA) Toyota GR010 Hybrid 3.23,900

2. Sébastien Buemi/Kazuki Nakajima/Brendon Hartley (CH/J/NZ) Toyota GR010 Hybrid 3.24,195

3. André Negrão/Nicolas Lapierre/Matthieu Vaxivière (BR/F/F) Alpine A480-Gibson 3.25,574

4. Pipo Derani/Franck Mailleux/Olivier Pla (BR/F/F) Glickenhaus 007 LMH 3.25,639

5. Ryan Briscoe/Romain Dumas/Richard Westbrook (AUS/F/GB) Glickenhaus 007 LMH 3.26,931

6. Roberto González/António Félix da Costa/Anthony Davidson (MEX/P/GB) Oreca 07-Gibson 3.27,950

7. Robert Kubica/Louis Delétraz/Yifei Ye (PL/CH/CHN) Oreca 07-Gibson 3.28,470 (2. LMP2)

8. Julien Canal/Will Stevens/James Allen (F/GB/AUS) Oreca 07-Gibson 3.28,586

9. Roman Rusinow/Franco Colapinto/Nyck de Vries (RUS/RA/NL) Aurus 01-Gibson 3.28,943

10. Nicolas Jamin/Jonathan Aberdein/Manuel Maldonado (F/ZA/YV) Oreca 07-Gibson 3.29,078

23. Kuba Śmiechowski/Alex Brundle/Renger van der Zande Oreca 07-Gibson 3.32,270 (18. LMP2)

Program weekendu 24h Le Mans

Sobota 17 lipca

11.00 – 11.45 Sesja Warm up

13.45 – 14.00 Wyjazd na pola startowe

15.34 Hymn Francji – Marsylianka

15.36 Przekazanie flagi startowej ze śmigłowca

15.49.55 Oficjalna zapowiedź startera

15.51 Start okrążenia formującego

16.00 Start 89. edycji wyścigu 24h Le Mans

Niedziela, 18 lipca

16.00 Meta 89. edycji wyścigu 24h Le Mans

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *